Aktiebolag Västerås
Emmagjort AB
99 sökningar
Omsättning 2025
368 tkr
+22,7 %Rörelsemarginal
21,2 %
+21,9 p.e.Soliditet
14,8 %
+0,7 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 368 | 300 | 256 | 277 | 442 | 526 | 570 | 460 |
| Rörelseresultat | 78 | −2 | −12 | −32 | 2 | 68 | 58 | 56 |
| Årets resultat | 2 | −2 | −12 | −32 | 1 | 7 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 54 | 52 | 54 | 66 | 48 | 47 | 40 | 40 |
| Balansomslutning | 364 | 368 | 364 | 400 | 478 | 436 | 381 | 356 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 368 | 300 | 256 | 277 | 442 | 526 | 570 | 460 |
| Övriga externa kostnader | 75 | 128 | 157 | 189 | 221 | 240 | 243 | 204 |
| Övriga rörelseposter, netto | −215 | −174 | −111 | −120 | −219 | −218 | −269 | −200 |
| Rörelseresultat | 78 | −2 | −12 | −32 | 2 | 68 | 58 | 56 |
| Resultat efter finansiella poster | 78 | −2 | −12 | −32 | 2 | 68 | 58 | 56 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −61 | −58 | −56 |
| Koncernbidrag | −75 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 2 | −2 | −12 | −32 | 1 | 7 | 0 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 35 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Varulager | 293 | 300 | 290 | 298 | 297 | 294 | 226 | 220 |
| Kortfristiga fordringar | 30 | 36 | 61 | 61 | 83 | 61 | 73 | 52 |
| Kassa och bank | 6 | 31 | 13 | 41 | 98 | 81 | 81 | 83 |
| Omsättningstillgångar | 329 | 367 | 364 | 400 | 478 | 436 | 381 | 356 |
| Summa tillgångar | 364 | 368 | 364 | 400 | 478 | 436 | 381 | 356 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 | 4 | 16 | −2 | −3 | −10 | −10 | −10 |
| Eget kapital | 54 | 52 | 54 | 66 | 48 | 47 | 40 | 40 |
| Justerat eget kapital | 54 | 52 | 54 | 66 | 48 | 47 | 40 | 40 |
| Långfristiga skulder | 219 | 214 | 266 | 292 | 309 | 305 | 232 | 229 |
| Kortfristiga skulder | 91 | 102 | 44 | 42 | 121 | 84 | 109 | 87 |
| Summa eget kapital och skulder | 364 | 368 | 364 | 400 | 478 | 436 | 381 | 356 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 501 granskade bolag ligger Emmagjort AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 368 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 21,2 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 14,8 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 23 procent. Sätet finns i Västerås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolagets verksamhet kommer att bestå av försäljning av fotopresenter och vetekuddar samt därmed förenlig verksamhet. All tryckning och sömnad sker i egen regi och försäljningen sker i bolagets egen webbshop.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Andreas Karl Albert Svalander (f. 1976) Styrelseledamot
- Emma Margareta Svalander (f. 1977) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-11-12 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel via internet eller postorder med möbler, belysningsartiklar, bordsartiklar och hushållsartiklar (SNI 47553) |
| Adress | Tunbytorpsgatan 8, 2 tr, 721 37, Västerås Besök: Tunbytorpsgatan 8 2 TR, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |