Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar EMMACE Consulting AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
EMMACE Consulting AB ökade omsättningen med 61 procent senaste året. Medianen bland branschens 171 jämförbara bolag är 4 procent.
Rörelsemarginalen är 18,2 procent, mot branschmedianens 12,2 procent.
Soliditeten ligger på 56,7 procent — branschens median är 58,8 procent.
Bolaget har 9 anställda; medianbolaget i branschen har 9.
Branschen: Teknisk provning och analys
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 67 | 155 | 57 % | |
| Värdeförändring | +49,0 % | 32 | 152 | 79 % |
| Tillväxt i omsättning | +61,3 % | 4 | 171 | 98 % |
| Rörelsemarginal | 18,2 % | 56 | 171 | 67 % |
| Avkastning på eget kapital | 29,9 % | 60 | 171 | 65 % |
| Soliditet | 56,7 % | 89 | 170 | 48 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 762 tkr | 35 | 171 | 80 % |
| Rörelseresultat per anställd | 502 tkr | 37 | 171 | 78 % |
| Nettoomsättning | 24 856 tkr | 65 | 171 | 62 % |
| Rörelseresultat | 4 516 tkr | 52 | 171 | 70 % |
| Antal anställda | 9 | 82 | 171 | 52 % |
Skåne län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 2 847 | 9 286 | 69 % | |
| Värdeförändring | +49,0 % | 1 805 | 9 168 | 80 % |
| Tillväxt i omsättning | +61,3 % | 401 | 10 558 | 96 % |
| Rörelsemarginal | 18,2 % | 1 306 | 10 545 | 88 % |
| Avkastning på eget kapital | 29,9 % | 2 856 | 10 559 | 73 % |
| Soliditet | 56,7 % | 3 610 | 10 533 | 66 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 762 tkr | 3 362 | 10 559 | 68 % |
| Rörelseresultat per anställd | 502 tkr | 1 383 | 10 559 | 87 % |
| Nettoomsättning | 24 856 tkr | 3 996 | 10 559 | 62 % |
| Rörelseresultat | 4 516 tkr | 1 834 | 10 559 | 83 % |
| Antal anställda | 9 | 4 449 | 10 559 | 58 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 23 994 | 78 286 | 69 % | |
| Värdeförändring | +49,0 % | 15 456 | 77 169 | 80 % |
| Tillväxt i omsättning | +61,3 % | 3 451 | 87 562 | 96 % |
| Rörelsemarginal | 18,2 % | 10 790 | 87 475 | 88 % |
| Avkastning på eget kapital | 29,9 % | 24 150 | 87 581 | 72 % |
| Soliditet | 56,7 % | 29 878 | 87 381 | 66 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 762 tkr | 26 113 | 87 582 | 70 % |
| Rörelseresultat per anställd | 502 tkr | 10 753 | 87 582 | 88 % |
| Nettoomsättning | 24 856 tkr | 32 758 | 87 582 | 63 % |
| Rörelseresultat | 4 516 tkr | 15 195 | 87 582 | 83 % |
| Antal anställda | 9 | 37 396 | 87 582 | 57 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .