Aktiebolag Lerum
Emjo Schakt AB
18 sökningar
4,7 mkr
−16,4 %8,0 %
−6,1 p.e.29,1 %
+3,7 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 739 | 5 668 | 1 007 |
| Rörelseresultat | 381 | 800 | 123 |
| Årets resultat | 173 | 431 | 94 |
| Eget kapital | 722 | 549 | 119 |
| Balansomslutning | 2 481 | 2 164 | 560 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 739 | 5 668 | 1 007 |
| Personalkostnader | 1 385 | 1 355 | 286 |
| Av- och nedskrivningar | 225 | 154 | 16 |
| Övriga externa kostnader | 1 399 | 1 617 | 200 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 349 | −1 742 | −382 |
| Rörelseresultat | 381 | 800 | 123 |
| Räntekostnader | 42 | 46 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | 339 | 754 | 119 |
| Bokslutsdispositioner | −103 | −200 | 0 |
| Skatt | 63 | 124 | 25 |
| Årets resultat | 173 | 431 | 94 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 899 | 873 | 199 |
| Varulager | 100 | 100 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 285 | 873 | 315 |
| Kassa och bank | 197 | 318 | 46 |
| Omsättningstillgångar | 1 582 | 1 291 | 361 |
| Summa tillgångar | 2 481 | 2 164 | 560 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 524 | 93 | 0 |
| Eget kapital | 722 | 549 | 119 |
| Justerat eget kapital | 962 | 708 | 119 |
| Obeskattade reserver | 302 | 200 | 0 |
| Långfristiga skulder | 526 | 566 | 177 |
| Kortfristiga skulder | 931 | 849 | 264 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 481 | 2 164 | 560 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 9 487 granskade bolag ligger Emjo Schakt AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 4,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 8,0 procent, och soliditeten var god — 29,1 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 16 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Lerum.
Bolaget skall bedriva entreprenadverksamhet inom mark och anläggningsarbete, uthyrning av arbetskraft samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Emil Johansson (f. 2001) Styrelseledamot
- Gun Camilla Johansson (f. 1974) Styrelsesuppleant
- Daniyal Askarnia (f. 1997) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-04-27 |
|---|---|
| Bransch | Mark- och grundarbeten (SNI 43120) |
| Adress | Von Holtens väg 11 B, 443 32, Lerum Besök: Von Holtens Väg 11 B, Lerum |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |