Aktiebolag Mönsterås
Emå-Kraft AB
92 sökningar
Omsättning 2025
1,5 mkr
−14,2 %Rörelsemarginal
-51,8 %
−54,6 p.e.Soliditet
98,8 %
+2,3 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 462 | 1 704 | 2 936 | 3 675 | 2 431 | 624 | 1 250 | 1 224 |
| Rörelseresultat | −758 | 47 | 260 | 2 292 | 1 669 | −1 127 | −1 023 | 179 |
| Årets resultat | −456 | 3 | 462 | 2 355 | 1 716 | −1 080 | −973 | 233 |
| Eget kapital | 10 409 | 10 864 | 10 861 | 10 400 | 8 044 | 6 328 | 7 408 | 8 381 |
| Balansomslutning | 10 534 | 11 257 | 10 920 | 10 836 | 8 628 | 6 362 | 7 542 | 8 434 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 462 | 1 704 | 2 936 | 3 675 | 2 431 | 624 | 1 250 | 1 224 |
| Av- och nedskrivningar | 337 | 287 | 239 | 256 | 256 | 344 | 407 | 497 |
| Övriga externa kostnader | 606 | 486 | 460 | 526 | 326 | 1 108 | 1 428 | 664 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 277 | −884 | −1 977 | −601 | −180 | −299 | −438 | 116 |
| Rörelseresultat | −758 | 47 | 260 | 2 292 | 1 669 | −1 127 | −1 023 | 179 |
| Ränteintäkter | 66 | 195 | 203 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −693 | 241 | 462 | 2 355 | 1 716 | −1 080 | −973 | 233 |
| Bokslutsdispositioner | 238 | −238 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −456 | 3 | 462 | 2 355 | 1 716 | −1 080 | −973 | 233 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 977 | 2 816 | 2 086 | 3 825 | 4 781 | 5 037 | 5 099 | 5 491 |
| Kortfristiga fordringar | 464 | 558 | 1 343 | 822 | 1 248 | 428 | 876 | 1 848 |
| Kassa och bank | 7 093 | 7 883 | 7 491 | 6 189 | 2 599 | 897 | 1 567 | 1 095 |
| Omsättningstillgångar | 7 557 | 8 441 | 8 834 | 7 011 | 3 846 | 1 325 | 2 443 | 2 943 |
| Summa tillgångar | 10 534 | 11 257 | 10 920 | 10 836 | 8 628 | 6 362 | 7 542 | 8 434 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 10 745 | 10 741 | 10 279 | 7 925 | 6 208 | 7 288 | 8 261 | 8 028 |
| Eget kapital | 10 409 | 10 864 | 10 861 | 10 400 | 8 044 | 6 328 | 7 408 | 8 381 |
| Justerat eget kapital | 10 409 | 11 053 | 10 861 | 10 400 | 8 044 | 6 328 | 7 408 | 8 381 |
| Obeskattade reserver | 0 | 238 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 125 | 155 | 59 | 436 | 584 | 34 | 134 | 53 |
| Summa eget kapital och skulder | 10 534 | 11 257 | 10 920 | 10 836 | 8 628 | 6 362 | 7 542 | 8 434 |
Verksamhet
Mätt mot de 1 642 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Emå-Kraft AB i den övre halvan sett till omsättning, med 1,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -51,8 procent, och soliditeten var hög — 98,8 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 14 procent. Sätet finns i Mönsterås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva elproduktion samt därmed förenlig verksam- het.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Lars Läggeberger (f. 1942) Ordförande, Styrelseledamot
- Andreas Läggeberger (f. 1972) Styrelseledamot
- Joacim Läggeberger (f. 1967) Styrelseledamot
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1995-07-03 |
|---|---|
| Bransch | Generering av elektricitet från förnybara energikällor (SNI 35120) |
| Adress | Finsjövägen 1, 384 73, Fliseryd Besök: Finsjövägen 1, Fliseryd |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0491-92051 |