Aktiebolag Sölvesborg
eM-Productions entreprenad AB
34 sökningar
13 tkr
−98,4 %-1123,1 %
70,9 %
+7,9 p.e.0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 13 | 818 | 8 244 | 15 007 | 19 276 | 15 771 | 10 290 | 2 046 |
| Rörelseresultat | −146 | −659 | 1 120 | 1 686 | 926 | 138 | 104 | 538 |
| Årets resultat | 144 | −42 | 598 | 1 008 | 479 | 101 | 47 | 299 |
| Eget kapital | 1 650 | 1 506 | 1 748 | 1 345 | 557 | 227 | 226 | 349 |
| Balansomslutning | 2 328 | 2 392 | 3 367 | 3 573 | 4 270 | 3 443 | 1 345 | 954 |
| Anställda | 0 | 1 | 0 | 3 | 6 | 6 | 2 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 13 | 818 | 8 244 | 15 007 | 19 276 | 15 771 | 10 290 | 2 046 |
| Personalkostnader | 0 | 774 | 2 | 1 125 | 2 979 | 2 787 | 1 178 | 189 |
| Av- och nedskrivningar | 45 | 64 | 100 | 80 | 260 | 136 | 50 | 7 |
| Övriga externa kostnader | 107 | 128 | 413 | 742 | 1 076 | 1 147 | 828 | 256 |
| Övriga rörelseposter, netto | −7 | −511 | −6 609 | −11 374 | −14 035 | −11 563 | −8 130 | −1 056 |
| Rörelseresultat | −146 | −659 | 1 120 | 1 686 | 926 | 138 | 104 | 538 |
| Ränteintäkter | 159 | 1 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 8 | 88 | 0 | 23 | 8 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 10 | −666 | 1 046 | 1 678 | 903 | 130 | 103 | 538 |
| Bokslutsdispositioner | 134 | 624 | −268 | −404 | −297 | 0 | −43 | −155 |
| Skatt | 0 | 0 | 180 | 266 | 126 | 28 | 13 | 84 |
| Årets resultat | 144 | −42 | 598 | 1 008 | 479 | 101 | 47 | 299 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 282 | 2 327 | 2 390 | 328 | 808 | 1 119 | 288 | 171 |
| Kortfristiga fordringar | 5 | 23 | 178 | 1 232 | 1 579 | 995 | 255 | 499 |
| Kassa och bank | 37 | 7 | 799 | 1 777 | 1 754 | 1 320 | 802 | 285 |
| Omsättningstillgångar | 46 | 65 | 977 | 3 245 | 3 462 | 2 325 | 1 057 | 784 |
| Summa tillgångar | 2 328 | 2 392 | 3 367 | 3 573 | 4 270 | 3 443 | 1 345 | 954 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 456 | 1 498 | 1 100 | 287 | 28 | 76 | 129 | 0 |
| Eget kapital | 1 650 | 1 506 | 1 748 | 1 345 | 557 | 227 | 226 | 349 |
| Justerat eget kapital | 1 975 | 1 937 | 2 675 | 2 059 | 950 | 384 | 383 | 472 |
| Obeskattade reserver | 409 | 543 | 1 167 | 899 | 495 | 198 | 198 | 155 |
| Långfristiga skulder | 250 | 250 | 89 | 94 | 530 | 603 | 0 | 149 |
| Kortfristiga skulder | 19 | 93 | 363 | 1 235 | 2 688 | 2 415 | 921 | 301 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 328 | 2 392 | 3 367 | 3 573 | 4 270 | 3 443 | 1 345 | 954 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 16 663 bolag som granskas inom samma bransch hamnar eM-Productions entreprenad AB i det nedre skiktet sett till omsättning, med 13 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -1123,1 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 70,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 98 procent. Bolaget hör hemma i Sölvesborg.
Bolaget skall bedriva byggverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Malin Gustafsson Lovén (f. 1976) Styrelseledamot
- Malin Lovén (f. 1973) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | nineM AB (559356-8768) |
|---|---|
| Koncernmoder | nineM AB (559356-8768) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-05-07 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) |
| Adress | Handelsvägen 1, 373 30, Nättraby Besök: Handelsvägen 1, Nättraby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |