Aktiebolag Hedemora
Elvira Förvaltning AB
26 sökningar
425 tkr
+482,2 %87,1 %
+73,4 p.e.70,8 %
−20,4 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 425 | 73 | 166 | 29 |
| Rörelseresultat | 370 | 10 | 109 | 22 |
| Årets resultat | 220 | 8 | 65 | 767 |
| Eget kapital | 675 | 586 | 857 | 793 |
| Balansomslutning | 953 | 642 | 915 | 804 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 425 | 73 | 166 | 29 |
| Av- och nedskrivningar | 43 | 43 | 39 | 3 |
| Övriga externa kostnader | 12 | 12 | 18 | 4 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −8 | — | — |
| Rörelseresultat | 370 | 10 | 109 | 22 |
| Resultat efter finansiella poster | 370 | 11 | 109 | 772 |
| Bokslutsdispositioner | −93 | 0 | −27 | 0 |
| Skatt | 57 | 2 | 17 | 5 |
| Årets resultat | 220 | 8 | 65 | 767 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 508 | 551 | 594 | 518 |
| Kortfristiga fordringar | 3 | 20 | 7 | 3 |
| Kassa och bank | 442 | 71 | 314 | 283 |
| Omsättningstillgångar | 445 | 91 | 321 | 285 |
| Summa tillgångar | 953 | 642 | 915 | 804 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 430 | 553 | 767 | 0 |
| Eget kapital | 675 | 586 | 857 | 793 |
| Justerat eget kapital | 770 | 607 | 878 | 793 |
| Obeskattade reserver | 120 | 27 | 27 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 158 | 29 | 31 | 11 |
| Summa eget kapital och skulder | 953 | 642 | 915 | 804 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 3 641 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Elvira Förvaltning AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 425 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 87,1 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 70,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 482 procent. Bolaget hör hemma i Hedemora.
Förvaltning av fastigheter och utförande av fastighetsservice. Konsultering av fastighetsskötsel, drift och löpande underhåll samt förbättringsunderhåll. Investeringar i fastigheter. Investeringar i värdepapper.
Styrelse & ledning
- Markus Långdahl (f. 1983) Verkställande direktör
- Markus Långdahl (f. 1983) Styrelseledamot
- Angelica Långdahl (f. 1986) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-03-24 |
|---|---|
| Bransch | Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag (SNI 68320) |
| Adress | Snilsvägen 3, 776 92, Hedemora Besök: Snilsvägen 3, Hedemora |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |