Aktiebolag Göteborg
Elous AB
15 sökningar
2 mkr
+1,0 %6,5 %
+0,2 p.e.36,9 %
+13,3 p.e.2
+100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 973 | 1 953 | 1 703 |
| Rörelseresultat | 129 | 123 | 240 |
| Årets resultat | 101 | 98 | 191 |
| Eget kapital | 415 | 314 | 216 |
| Balansomslutning | 1 126 | 1 335 | 1 457 |
| Anställda | 2 | 1 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 973 | 1 953 | 1 703 |
| Personalkostnader | 796 | 859 | 479 |
| Av- och nedskrivningar | 220 | 220 | 183 |
| Övriga externa kostnader | 381 | 344 | 302 |
| Övriga rörelseposter, netto | −447 | −407 | −499 |
| Rörelseresultat | 129 | 123 | 240 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 0 |
| Räntekostnader | 2 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 129 | 124 | 240 |
| Skatt | 27 | 26 | 50 |
| Årets resultat | 101 | 98 | 191 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 477 | 697 | 917 |
| Varulager | 28 | 21 | 23 |
| Kortfristiga fordringar | 83 | 15 | 32 |
| Kassa och bank | 538 | 602 | 485 |
| Omsättningstillgångar | 649 | 639 | 541 |
| Summa tillgångar | 1 126 | 1 335 | 1 457 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 289 | 191 | 0 |
| Eget kapital | 415 | 314 | 216 |
| Justerat eget kapital | 415 | 314 | 216 |
| Kortfristiga skulder | 711 | 1 021 | 1 241 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 126 | 1 335 | 1 457 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 18 526 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Elous AB strax under mitten sett till omsättning, med 2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 6,5 procent, och soliditeten var god — 36,9 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 1 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Göteborg.
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Ninous Sawa (f. 1983) Styrelseledamot
- Elias Sawa (f. 1995) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-10-05 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Brobacken 11, 443 30, Lerum Besök: Brobacken 11, Lerum |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |