Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar ELOP AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
ELOP AB ökade omsättningen med 16 procent senaste året. Medianen bland branschens 2 118 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är 2,8 procent, mot branschmedianens 6,2 procent.
Soliditeten ligger på 40,4 procent — branschens median är 48,7 procent.
Bolaget har 8 anställda; medianbolaget i branschen har 8.
Branschen: Elinstallationer
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 081 | 1 913 | 43 % | |
| Värdeförändring | +75,0 % | 213 | 1 888 | 89 % |
| Tillväxt i omsättning | +16,1 % | 584 | 2 118 | 72 % |
| Rörelsemarginal | 2,8 % | 1 483 | 2 117 | 30 % |
| Avkastning på eget kapital | 20,1 % | 1 040 | 2 118 | 51 % |
| Soliditet | 40,4 % | 1 373 | 2 115 | 35 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 424 tkr | 367 | 2 118 | 83 % |
| Rörelseresultat per anställd | 68 tkr | 1 314 | 2 118 | 38 % |
| Nettoomsättning | 19 391 tkr | 797 | 2 118 | 62 % |
| Rörelseresultat | 543 tkr | 1 270 | 2 118 | 40 % |
| Antal anställda | 8 | 962 | 2 118 | 55 % |
Örebro län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 178 | 2 027 | 42 % | |
| Värdeförändring | +75,0 % | 223 | 2 006 | 89 % |
| Tillväxt i omsättning | +16,1 % | 503 | 2 233 | 77 % |
| Rörelsemarginal | 2,8 % | 1 440 | 2 232 | 35 % |
| Avkastning på eget kapital | 20,1 % | 818 | 2 233 | 63 % |
| Soliditet | 40,4 % | 1 302 | 2 229 | 42 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 424 tkr | 823 | 2 233 | 63 % |
| Rörelseresultat per anställd | 68 tkr | 1 335 | 2 233 | 40 % |
| Nettoomsättning | 19 391 tkr | 984 | 2 233 | 56 % |
| Rörelseresultat | 543 tkr | 1 321 | 2 233 | 41 % |
| Antal anställda | 8 | 1 004 | 2 233 | 55 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 44 230 | 78 296 | 44 % | |
| Värdeförändring | +75,0 % | 9 828 | 77 179 | 87 % |
| Tillväxt i omsättning | +16,1 % | 19 414 | 87 570 | 78 % |
| Rörelsemarginal | 2,8 % | 55 499 | 87 488 | 37 % |
| Avkastning på eget kapital | 20,1 % | 34 658 | 87 590 | 60 % |
| Soliditet | 40,4 % | 50 750 | 87 388 | 42 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 424 tkr | 31 277 | 87 591 | 64 % |
| Rörelseresultat per anställd | 68 tkr | 51 522 | 87 591 | 41 % |
| Nettoomsättning | 19 391 tkr | 38 716 | 87 591 | 56 % |
| Rörelseresultat | 543 tkr | 50 957 | 87 591 | 42 % |
| Antal anställda | 8 | 41 038 | 87 591 | 53 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .