Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar ELNET Halmstad AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
ELNET Halmstad AB ökade omsättningen med 3 procent senaste året. Medianen bland branschens 2 118 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är 5,8 procent, mot branschmedianens 6,2 procent.
Soliditeten ligger på 57,5 procent — branschens median är 48,7 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 8.
Branschen: Elinstallationer
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 608 | 1 913 | 16 % | |
| Värdeförändring | +23,0 % | 500 | 1 888 | 74 % |
| Tillväxt i omsättning | +2,9 % | 1 030 | 2 118 | 51 % |
| Rörelsemarginal | 5,8 % | 1 102 | 2 117 | 48 % |
| Avkastning på eget kapital | 22,0 % | 967 | 2 118 | 54 % |
| Soliditet | 57,5 % | 729 | 2 115 | 66 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 386 tkr | 1 579 | 2 118 | 25 % |
| Rörelseresultat per anställd | 81 tkr | 1 235 | 2 118 | 42 % |
| Nettoomsättning | 5 545 tkr | 1 842 | 2 118 | 13 % |
| Rörelseresultat | 323 tkr | 1 491 | 2 118 | 30 % |
| Antal anställda | 4 | 1 611 | 2 118 | 24 % |
Hallands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 2 065 | 2 548 | 19 % | |
| Värdeförändring | +23,0 % | 920 | 2 513 | 63 % |
| Tillväxt i omsättning | +2,9 % | 1 504 | 2 867 | 48 % |
| Rörelsemarginal | 5,8 % | 1 401 | 2 862 | 51 % |
| Avkastning på eget kapital | 22,0 % | 1 046 | 2 867 | 64 % |
| Soliditet | 57,5 % | 980 | 2 859 | 66 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 386 tkr | 2 119 | 2 867 | 26 % |
| Rörelseresultat per anställd | 81 tkr | 1 694 | 2 867 | 41 % |
| Nettoomsättning | 5 545 tkr | 2 535 | 2 867 | 12 % |
| Rörelseresultat | 323 tkr | 1 983 | 2 867 | 31 % |
| Antal anställda | 4 | 2 116 | 2 867 | 26 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 62 448 | 78 296 | 20 % | |
| Värdeförändring | +23,0 % | 27 532 | 77 179 | 64 % |
| Tillväxt i omsättning | +2,9 % | 44 434 | 87 570 | 49 % |
| Rörelsemarginal | 5,8 % | 40 812 | 87 488 | 53 % |
| Avkastning på eget kapital | 22,0 % | 32 382 | 87 590 | 63 % |
| Soliditet | 57,5 % | 29 014 | 87 388 | 67 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 386 tkr | 61 990 | 87 591 | 29 % |
| Rörelseresultat per anställd | 81 tkr | 48 576 | 87 591 | 45 % |
| Nettoomsättning | 5 545 tkr | 76 570 | 87 591 | 13 % |
| Rörelseresultat | 323 tkr | 57 762 | 87 591 | 34 % |
| Antal anställda | 4 | 66 440 | 87 591 | 24 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .