starkabolag.se

Aktiebolag Solna

Elmud AB

58 sökningar

Omsättning 2026

2 mkr

+457,5 %
Rörelsemarginal

49,8 %

−30,8 p.e.
Soliditet

71,8 %

−7,4 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2026-072025-072024-072023-072022-07
Omsättning2 04636702731 419
Rörelseresultat1 019296−115−200467
Årets resultat606272−101−80276
Eget kapital788483225325605
Balansomslutning1 3836102703991 072
Anställda11222
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2026-072025-072024-072023-072022-07
Nettoomsättning2 04636702731 419
Personalkostnader9762728363787
Övriga externa kostnader519586108166
Övriga rörelseposter, netto—51—−2—
Rörelseresultat1 019296−115−200467
Ränteintäkter4015——
Räntekostnader00001
Resultat efter finansiella poster1 024297−101−197466
Bokslutsdispositioner−25800117−117
Skatt160250074
Årets resultat606272−101−80276

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2026-072025-072024-072023-072022-07
Anläggningstillgångar570128828321
Kortfristiga fordringar2462241883161 051
Kassa och bank567258000
Omsättningstillgångar8134821883161 051
Summa tillgångar1 3836102703991 072
Aktiekapital2525252525
Balanserat resultat157186300380304
Eget kapital788483225325605
Justerat eget kapital993483225325697
Obeskattade reserver258000116
Långfristiga skulder0036360
Kortfristiga skulder337127938351
Summa eget kapital och skulder1 3836102703991 072

Verksamhet

Elmud AB omsatte 2 miljoner kronor räkenskapsåret 2026, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 557 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 49,8 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 71,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 457 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Solna.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT och projektledning samt mjukvaruutveckling.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Elmud AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Elmud AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Elmud AB (559088-9092)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2016-12-05
Bransch Dataprogrammering (SNI 62100)
Adress
Järva Skjutbaneväg 58, lgh 1303, 170 62, Solna
Besök: Järva Skjutbaneväg 58 LGH 1303, Solna
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad