Aktiebolag Motala 97 sökningar
Elmtech Solutions AB
Dataprogrammering
Omsättning 2025
1,4 mkr
+4,4 %Rörelsemarginal
19,9 %
+6,6 p.e.Soliditet
54,8 %
+13,4 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 402 | 1 343 | 1 384 | 1 306 | 1 083 | 1 366 | 1 214 |
| Rörelseresultat | 279 | 179 | 407 | 367 | 169 | 470 | 236 |
| Årets resultat | 197 | 141 | 339 | 246 | 142 | 269 | 135 |
| Eget kapital | 1 036 | 840 | 699 | 610 | 514 | 632 | 563 |
| Balansomslutning | 1 892 | 2 032 | 1 999 | 1 982 | 1 912 | 2 155 | 1 761 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 402 | 1 343 | 1 384 | 1 306 | 1 083 | 1 366 | 1 214 |
| Personalkostnader | 1 037 | 1 038 | 901 | 848 | 767 | 757 | 745 |
| Av- och nedskrivningar | 2 | 6 | 6 | 6 | 6 | 3 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 83 | 120 | 71 | 85 | 120 | 135 | 145 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | −21 | — | −88 |
| Rörelseresultat | 279 | 179 | 407 | 367 | 169 | 470 | 236 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 17 | 12 | 13 | 16 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 280 | 180 | 390 | 354 | 156 | 453 | 235 |
| Bokslutsdispositioner | −28 | 0 | 43 | −44 | 27 | −110 | −60 |
| Skatt | 55 | 40 | 94 | 65 | 40 | 75 | 40 |
| Årets resultat | 197 | 141 | 339 | 246 | 142 | 269 | 135 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 025 | 1 527 | 1 433 | 1 438 | 1 144 | 1 149 | 825 |
| Kortfristiga fordringar | 411 | 194 | 199 | 290 | 329 | 363 | 230 |
| Kassa och bank | 456 | 311 | 367 | 254 | 439 | 643 | 706 |
| Omsättningstillgångar | 867 | 505 | 566 | 544 | 768 | 1 005 | 936 |
| Summa tillgångar | 1 892 | 2 032 | 1 999 | 1 982 | 1 912 | 2 155 | 1 761 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 789 | 649 | 310 | 314 | 322 | 313 | 378 |
| Eget kapital | 1 036 | 840 | 699 | 610 | 514 | 632 | 563 |
| Justerat eget kapital | 1 442 | 1 224 | 1 083 | 1 028 | 898 | 1 037 | 880 |
| Obeskattade reserver | 511 | 483 | 483 | 526 | 483 | 510 | 399 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 760 | 585 |
| Kortfristiga skulder | 345 | 709 | 817 | 846 | 915 | 253 | 214 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 892 | 2 032 | 1 999 | 1 982 | 1 912 | 2 155 | 1 761 |
Verksamhet
Mätt mot de 19 606 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Elmtech Solutions AB i den övre halvan sett till omsättning, med 1,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 19,9 procent, och soliditeten var hög — 54,8 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 4 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Motala.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet, mjukvaru-utveckling, elektronik-utveckling och försäljning av elektronikvaror inom data, it och telekombranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Royne Elm (f. 1968) Styrelseledamot
- Mikael Carlsson (f. 1971) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-06-16 |
|---|---|
| Adress | Samuelsbergsgatan 32, 591 35, Motala Besök: Samuelsbergsgatan 32, Motala |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |