Aktiebolag Kungsbacka
Elmstagården AB
117 sökningar
Omsättning 2024
5,6 mkr
+3,8 %Rörelsemarginal
13,6 %
+11,9 p.e.Soliditet
21,3 %
+4,2 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 643 | 5 437 | 5 334 | 4 231 | 4 645 |
| Rörelseresultat | 770 | 95 | 1 365 | 502 | 1 619 |
| Årets resultat | −4 407 | −5 389 | −228 | −38 | −3 |
| Eget kapital | 19 600 | 15 167 | 1 809 | 4 037 | 5 075 |
| Balansomslutning | 92 001 | 88 777 | 35 616 | 34 789 | 38 205 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 643 | 5 437 | 5 334 | 4 231 | 4 645 |
| Av- och nedskrivningar | 1 796 | 1 694 | 669 | 338 | 294 |
| Övriga externa kostnader | 381 | 3 882 | 3 300 | 261 | 158 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 696 | 234 | — | −3 130 | −2 574 |
| Rörelseresultat | 770 | 95 | 1 365 | 502 | 1 619 |
| Räntekostnader | 4 311 | 4 272 | 1 324 | 529 | 329 |
| Resultat efter finansiella poster | −3 540 | −4 544 | 54 | −20 | 1 280 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −882 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | −1 280 |
| Skatt | 866 | −36 | 282 | 18 | 3 |
| Årets resultat | −4 407 | −5 389 | −228 | −38 | −3 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 91 954 | 88 663 | 35 328 | 30 112 | 30 450 |
| Kortfristiga fordringar | 47 | 102 | 68 | 1 146 | 993 |
| Kassa och bank | 0 | 12 | 220 | 3 531 | 6 762 |
| Omsättningstillgångar | 47 | 114 | 287 | 4 677 | 7 755 |
| Summa tillgångar | 92 001 | 88 777 | 35 616 | 34 789 | 38 205 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 15 067 | 456 | 1 937 | 4 975 | 4 978 |
| Eget kapital | 19 600 | 15 167 | 1 809 | 4 037 | 5 075 |
| Justerat eget kapital | 19 600 | 15 167 | 1 809 | 4 037 | 5 075 |
| Avsättningar | 1 112 | 246 | 282 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 5 405 | 0 | 28 650 | 29 100 |
| Kortfristiga skulder | 71 289 | 67 959 | 33 525 | 2 102 | 4 030 |
| Summa eget kapital och skulder | 92 001 | 88 777 | 35 616 | 34 789 | 38 205 |
| Ställda säkerheter | 63 000 | 69 000 | 31 000 | 59 200 | 0 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2024 omsatte Elmstagården AB 5,6 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 829 tusen kronor. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 13,6 procent, och soliditeten var måttlig — 21,3 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 4 procent. Bolaget hör hemma i Kungsbacka.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska äga och förvalta lös och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Carl Johan Erlandsson (f. 1985) Ordförande, Styrelseledamot
- Henrik Erlandsson (f. 1981) Styrelseledamot
- Tomas Erlandsson (f. 1952) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Carl Henrik Gross (f. 1982) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Rolfshammar AB (556992-5935) |
|---|---|
| Koncernmoder | Vernum Fastigheter AB (559286-9159) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2007-11-20 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201) |
| Adress | Box 103 48, 434 24, Kungsbacka Besök: Box 10348, Kungsbacka |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |