Aktiebolag Arvidsjaur
Elmontage Arvidsjaur AB
14 sökningar
17 mkr
+102,2 %12,2 %
−13,7 p.e.56,5 %
−5,1 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 17 035 | 8 425 |
| Rörelseresultat | 2 070 | 2 180 |
| Årets resultat | 1 607 | 1 694 |
| Eget kapital | 3 326 | 1 719 |
| Balansomslutning | 5 890 | 2 791 |
| Anställda | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 2 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12* |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 17 035 | 8 425 |
| Personalkostnader | 2 008 | 1 930 |
| Av- och nedskrivningar | 64 | 50 |
| Övriga externa kostnader | 1 470 | 1 134 |
| Övriga rörelseposter, netto | −11 423 | −3 131 |
| Rörelseresultat | 2 070 | 2 180 |
| Ränteintäkter | 2 | 0 |
| Räntekostnader | 5 | 9 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 067 | 2 171 |
| Bokslutsdispositioner | −35 | −36 |
| Skatt | 424 | 441 |
| Årets resultat | 1 607 | 1 694 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12* |
|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 731 | 198 |
| Kortfristiga fordringar | 1 376 | 880 |
| Kassa och bank | 3 783 | 1 713 |
| Omsättningstillgångar | 5 159 | 2 593 |
| Summa tillgångar | 5 890 | 2 791 |
| Aktiekapital | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 1 694 | 0 |
| Eget kapital | 3 326 | 1 719 |
| Justerat eget kapital | 3 382 | 1 748 |
| Obeskattade reserver | 71 | 36 |
| Långfristiga skulder | 7 | 46 |
| Kortfristiga skulder | 2 486 | 990 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 890 | 2 791 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 8 331 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Elmontage Arvidsjaur AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 17 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 12,2 procent — en god nivå — medan soliditeten på 56,5 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 102 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Arvidsjaur.
Bolaget skall bedriva elinstallationer och servicearbete inom elbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Magnus Söderström (f. 1978) Styrelseledamot
- Evelina Österstrand (f. 1985) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2023-11-06 |
|---|---|
| Bransch | Elinstallationer (SNI 43210) |
| Adress | Villavägen 92, 933 33, Arvidsjaur Besök: Villavägen 92, Arvidsjaur |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |