starkabolag.se

Aktiebolag Halmstad

Ellox Redovisning AB

83 sökningar

Omsättning 2026

1,6 mkr

−4,0 %
Rörelsemarginal

15,8 %

+3,6 p.e.
Soliditet

87,0 %

+6,4 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2026-082025-082024-082023-082022-08
Omsättning1 6201 6882 4072 3032 348
Rörelseresultat256206259206285
Årets resultat201194401162167
Eget kapital709608824423462
Balansomslutning8157541 1471 0531 077
Anställda11222
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2026-082025-082024-082023-082022-08
Nettoomsättning1 6201 6882 4072 3032 348
Personalkostnader9491 0791 7061 7801 746
Av- och nedskrivningar01272020
Övriga externa kostnader415401414298297
Rörelseresultat256206259206285
Ränteintäkter1395——
Räntekostnader10100
Resultat efter finansiella poster255245263206285
Bokslutsdispositioner002451−73
Skatt54511084645
Årets resultat201194401162167

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2026-082025-082024-082023-082022-08
Anläggningstillgångar00259185146
Kortfristiga fordringar449279423361295
Kassa och bank366475465507636
Omsättningstillgångar815754888868931
Summa tillgångar8157541 1471 0531 077
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat408314323161195
Eget kapital709608824423462
Justerat eget kapital709608824618657
Obeskattade reserver000245246
Kortfristiga skulder106146323385369
Summa eget kapital och skulder8157541 1471 0531 077

Verksamhet

Räkenskapsåret 2026 omsatte Ellox Redovisning AB 1,6 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 472 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 15,8 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 87,0 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 4 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Halmstad.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet är att bedriva redovisningsbyrå med tillhörande tjänster och därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Ellox Redovisning AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Ellox Redovisning AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Ellox Redovisning AB (559055-1650)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Ellox Redovisning AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2016-03-15
Bransch Redovisning och bokföring, skatterådgivning (SNI 69201)
Adress
Syrénvägen 16, 305 64, Gullbrandstorp
Besök: Syrénvägen 16, Gullbrandstorp
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad