Aktiebolag Göteborg
Ella Estética AB
46 sökningar
410 tkr
−23,9 %16,8 %
+14,6 p.e.55,3 %
+33,2 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 410 | 539 | 651 | 638 | 663 | 372 |
| Rörelseresultat | 69 | 12 | −14 | 40 | −9 | 0 |
| Årets resultat | 40 | 7 | −14 | 33 | −9 | 0 |
| Eget kapital | 84 | 44 | 36 | 49 | 16 | 25 |
| Balansomslutning | 152 | 199 | 125 | 184 | 107 | 92 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 410 | 539 | 651 | 638 | 663 | 372 |
| Personalkostnader | 24 | 154 | 297 | 266 | 359 | 172 |
| Av- och nedskrivningar | 22 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 254 | 289 | 276 | 252 | 254 | 200 |
| Övriga rörelseposter, netto | −41 | −82 | −92 | −80 | −59 | — |
| Rörelseresultat | 69 | 12 | −14 | 40 | −9 | 0 |
| Ränteintäkter | 0 | 0 | 1 | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 6 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 69 | 12 | −14 | 33 | −9 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | −18 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 11 | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 40 | 7 | −14 | 33 | −9 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 88 | 111 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 15 | 37 | 18 | 23 | 35 | 37 |
| Kassa och bank | 49 | 51 | 107 | 161 | 73 | 55 |
| Omsättningstillgångar | 64 | 88 | 125 | 184 | 107 | 92 |
| Summa tillgångar | 152 | 199 | 125 | 184 | 107 | 92 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 19 | 12 | 25 | −9 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 84 | 44 | 36 | 49 | 16 | 25 |
| Justerat eget kapital | 98 | 44 | 36 | 49 | 16 | 25 |
| Obeskattade reserver | 18 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 50 | 155 | 89 | 135 | 91 | 67 |
| Summa eget kapital och skulder | 152 | 199 | 125 | 184 | 107 | 92 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 984 granskade bolag ligger Ella Estética AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 410 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 16,8 procent, och soliditeten var hög — 55,3 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 24 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Göteborg.
Klinik med medicinsk hudvård, hudvårdsbehandlingar samt kosmetisk tatuering.
Styrelse & ledning
- Johanna Mac Lachlan (f. 1974) Styrelseledamot
- Lars Mac Lachlan (f. 1969) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-05-19 |
|---|---|
| Bransch | Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (SNI 96220) |
| Adress | Furuslätten 60, 427 35, Billdal Besök: Furuslätten 60, Billdal |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-8840683 |