Aktiebolag Stockholm
Elite Nails 06 AB
89 sökningar
Omsättning 2026
7,7 mkr
+0,6 %Rörelsemarginal
2,8 %
−3,7 p.e.Soliditet
24,9 %
−31,7 p.e.Anställda
11
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7 714 | 7 668 | 5 572 | 4 380 | 5 983 | 3 904 | 3 192 | 1 152 |
| Rörelseresultat | 214 | 497 | −424 | 368 | 1 353 | 209 | 777 | 444 |
| Årets resultat | 165 | 292 | 41 | 202 | 828 | 314 | 453 | 259 |
| Eget kapital | 465 | 1 700 | 1 408 | 1 627 | 1 424 | 1 076 | 762 | 309 |
| Balansomslutning | 1 866 | 3 000 | 2 412 | 2 769 | 2 600 | 1 990 | 2 050 | 634 |
| Anställda | 11 | 11 | 11 | 7 | 7 | 5 | 3 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-05 | 2025-05 | 2024-05 | 2023-05 | 2022-05 | 2021-05 | 2020-05 | 2019-05* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 714 | 7 668 | 5 572 | 4 380 | 5 983 | 3 904 | 3 192 | 1 152 |
| Personalkostnader | 5 210 | 5 182 | 4 166 | 2 491 | 2 595 | 2 139 | 1 141 | 208 |
| Av- och nedskrivningar | 29 | 80 | 181 | 187 | 175 | 164 | 112 | 7 |
| Övriga externa kostnader | 1 618 | 1 380 | 1 294 | 1 133 | 1 696 | 1 189 | 1 038 | 347 |
| Övriga rörelseposter, netto | −643 | −529 | −355 | −201 | −164 | −203 | −124 | −146 |
| Rörelseresultat | 214 | 497 | −424 | 368 | 1 353 | 209 | 777 | 444 |
| Ränteintäkter | 3 | 3 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 8 | 4 | 5 | 5 | 5 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 217 | 499 | −431 | 365 | 1 348 | 204 | 772 | 443 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −120 | 500 | −100 | −300 | 200 | −190 | −110 |
| Skatt | 52 | 87 | 28 | 62 | 220 | 90 | 129 | 74 |
| Årets resultat | 165 | 292 | 41 | 202 | 828 | 314 | 453 | 259 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-05 | 2025-05 | 2024-05 | 2023-05 | 2022-05 | 2021-05 | 2020-05 | 2019-05* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 325 | 554 | 452 | 782 | 1 381 | 871 | 734 | 189 |
| Varulager | 150 | 98 | 59 | 6 | 4 | 5 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 432 | 503 | 569 | 367 | 335 | 127 | 321 | 85 |
| Kassa och bank | 959 | 1 845 | 1 332 | 1 614 | 880 | 986 | 995 | 360 |
| Omsättningstillgångar | 1 541 | 2 446 | 1 961 | 1 986 | 1 219 | 1 119 | 1 316 | 445 |
| Summa tillgångar | 1 866 | 3 000 | 2 412 | 2 769 | 2 600 | 1 990 | 2 050 | 634 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 250 | 1 358 | 1 317 | 1 375 | 546 | 712 | 259 | 0 |
| Eget kapital | 465 | 1 700 | 1 408 | 1 627 | 1 424 | 1 076 | 762 | 309 |
| Justerat eget kapital | 560 | 1 795 | 1 408 | 2 024 | 1 742 | 1 155 | 1 000 | 396 |
| Obeskattade reserver | 120 | 120 | 0 | 500 | 400 | 100 | 300 | 110 |
| Kortfristiga skulder | 1 281 | 1 180 | 1 004 | 642 | 776 | 814 | 988 | 215 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 866 | 3 000 | 2 412 | 2 769 | 2 600 | 1 990 | 2 050 | 634 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 2 984 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Elite Nails 06 AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 7,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2026. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 2,8 procent, och soliditeten var måttlig — 24,9 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 11 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall driva nagelsalonger som innefattar manikyr, pedikyr, försäljning av nagelvårdsprodukter och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Celine Dao (f. 1992) Styrelseledamot
- Chloé Dao (f. 2002) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Koray Göker (f. 1990) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-07-16 |
|---|---|
| Bransch | Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (SNI 96220) |
| Adress | Ranhammarsvägen 20, 168 67, Bromma Besök: Ranhammarsvägen 20, Bromma |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |