Aktiebolag Järfälla
Elit Performance Sverige AB
42 sökningar
222 tkr
+6,2 %50,0 %
+34,2 p.e.43,9 %
+26,2 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 222 | 209 | 1 457 | 389 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 111 | 33 | −205 | −129 | 0 | −9 | 0 |
| Årets resultat | 95 | 31 | −210 | −129 | 0 | −9 | 0 |
| Eget kapital | 177 | 82 | 51 | 51 | 50 | 41 | 50 |
| Balansomslutning | 403 | 462 | 415 | 63 | 50 | 41 | 50 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 222 | 209 | 1 457 | 389 | 0 | 0 | 0 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 57 | 54 | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 54 | 55 | 1 321 | 435 | 0 | 9 | 0 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −67 | −329 | −80 | — | — | — |
| Rörelseresultat | 111 | 33 | −205 | −129 | 0 | −9 | 0 |
| Räntekostnader | 16 | 2 | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 95 | 31 | −210 | −129 | 0 | −9 | 0 |
| Årets resultat | 95 | 31 | −210 | −129 | 0 | −9 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 164 | 221 | 118 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 240 | 241 | 263 | 25 | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | −1 | 0 | 34 | 38 | 50 | 41 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 239 | 241 | 297 | 63 | 50 | 41 | 50 |
| Summa tillgångar | 403 | 462 | 415 | 63 | 50 | 41 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 32 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 177 | 82 | 51 | 51 | 50 | 41 | 50 |
| Justerat eget kapital | 177 | 82 | 51 | 51 | 50 | 41 | 50 |
| Kortfristiga skulder | 226 | 380 | 364 | 12 | 0 | 0 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 403 | 462 | 415 | 63 | 50 | 41 | 50 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 340 | 340 | 130 | 0 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 3 045 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Elit Performance Sverige AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 222 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 50,0 procent, och soliditeten var god — 43,9 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 6 procent. Bolaget hör hemma i Järfälla.
Bolaget kommer ägna sig åt konsultverksamhet som specialist i ortopedi, idrottsmedicin samt rådgivande verksamhet inom rehab och träning samt regenerativa kosmetiska behandlingar med plasma (PRP) för t ex håravfall och rynkor, förbättra patientens hälsa och välbefinnande genom ett holistiskt tillvägagångssätt erbjuda vitaminininvusioner, blodprovstagning, medicinsk rådgivning och träning samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Georg Ferm (f. 1968) Styrelseledamot
- Cecilia Ferm (f. 1975) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-11-26 |
|---|---|
| Bransch | Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus (SNI 86222) |
| Adress | Segerstavägen 2, 746 93, Bålsta Besök: Segerstavägen 2, Bålsta |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |