Aktiebolag Stockholm
Elin Bellander Consulting AB
68 sökningar
7 tkr
−99,5 %-2900,0 %
96,4 %
+4,6 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7 | 1 485 | 1 563 | 2 143 | 2 497 | 1 927 | 1 009 | 986 |
| Rörelseresultat | −203 | 385 | 419 | 1 124 | 1 517 | 1 090 | 303 | 393 |
| Årets resultat | −197 | 309 | 327 | 889 | 1 197 | 985 | 216 | 306 |
| Eget kapital | 2 512 | 2 960 | 2 901 | 2 824 | 2 185 | 1 209 | 401 | 356 |
| Balansomslutning | 2 605 | 3 222 | 3 093 | 3 242 | 2 816 | 1 696 | 3 098 | 581 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 | 1 485 | 1 563 | 2 143 | 2 497 | 1 927 | 1 009 | 986 |
| Personalkostnader | 202 | 979 | 1 044 | 886 | 871 | 734 | 625 | 537 |
| Övriga externa kostnader | 8 | 121 | 100 | 132 | 109 | 102 | 82 | 56 |
| Rörelseresultat | −203 | 385 | 419 | 1 124 | 1 517 | 1 090 | 303 | 393 |
| Ränteintäkter | 6 | 5 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 3 | 2 | 1 | 20 | 26 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −197 | 390 | 417 | 1 123 | 1 516 | 1 220 | 277 | 393 |
| Skatt | 0 | 81 | 90 | 234 | 319 | 235 | 61 | 87 |
| Årets resultat | −197 | 309 | 327 | 889 | 1 197 | 985 | 216 | 306 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 550 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 23 | 418 | 391 | 4 | 45 | 36 | 50 | 59 |
| Kassa och bank | 2 582 | 2 804 | 2 702 | 3 238 | 2 771 | 1 660 | 498 | 522 |
| Omsättningstillgångar | 2 605 | 3 222 | 3 093 | 3 242 | 2 816 | 1 696 | 548 | 581 |
| Summa tillgångar | 2 605 | 3 222 | 3 093 | 3 242 | 2 816 | 1 696 | 3 098 | 581 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 659 | 2 601 | 2 524 | 1 885 | 938 | 174 | 135 | 0 |
| Eget kapital | 2 512 | 2 960 | 2 901 | 2 824 | 2 185 | 1 209 | 401 | 356 |
| Justerat eget kapital | 2 512 | 2 960 | 2 901 | 2 824 | 2 185 | 1 209 | 401 | 356 |
| Långfristiga skulder | 0 | 13 | 2 | 4 | 1 | 1 | 2 393 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 93 | 249 | 190 | 414 | 630 | 486 | 304 | 225 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 605 | 3 222 | 3 093 | 3 242 | 2 816 | 1 696 | 3 098 | 581 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 5 201 granskade bolag ligger Elin Bellander Consulting AB bland de mindre aktörerna räknat på omsättning, med 7 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -2900,0 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 96,4 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 100 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Aktiebolaget skall bedriva konsulverksamhet inom fastighetsmäkleri, fastighetsmäkleri, förmedling av bostadsrätter och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Elin Bellander (f. 1983) Styrelseledamot
- Björn Bellander (f. 1951) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-02-28 |
|---|---|
| Bransch | Förmedling avseende fastighetsverksamhet (SNI 68310) |
| Adress | Brännkyrkagatan 49, 118 22, Stockholm Besök: Brännkyrkagatan 49, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |