Aktiebolag Motala
Elimo Elteknik AB
134 sökningar
3,2 mkr
−4,0 %5,4 %
+12,9 p.e.42,2 %
+9,2 p.e.4
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 230 | 3 363 | 4 718 | 3 816 | 3 112 | 2 639 | 3 355 | 3 291 |
| Rörelseresultat | 173 | −253 | 585 | 299 | 312 | −53 | 57 | 121 |
| Årets resultat | 150 | −261 | 464 | 237 | 323 | 38 | 44 | 93 |
| Eget kapital | 497 | 346 | 807 | 593 | 555 | 232 | 194 | 250 |
| Balansomslutning | 1 179 | 1 051 | 1 235 | 1 394 | 941 | 695 | 880 | 1 021 |
| Anställda | 4 | 4 | 4 | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-10 | 2024-10 | 2023-10 | 2022-10* | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 230 | 3 363 | 4 718 | 3 816 | 3 112 | 2 639 | 3 355 | 3 291 |
| Personalkostnader | 1 459 | 1 758 | 1 790 | 1 634 | 1 322 | 1 238 | 1 863 | 1 651 |
| Av- och nedskrivningar | 81 | 30 | 3 | 12 | 9 | 9 | 9 | 17 |
| Övriga externa kostnader | 575 | 763 | 655 | 626 | 507 | 558 | 590 | 535 |
| Övriga rörelseposter, netto | −942 | −1 065 | −1 685 | −1 245 | −962 | −887 | −836 | −967 |
| Rörelseresultat | 173 | −253 | 585 | 299 | 312 | −53 | 57 | 121 |
| Ränteintäkter | 2 | 1 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 25 | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 150 | −261 | 585 | 299 | 312 | −53 | 57 | 121 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 103 | 0 | −28 |
| Skatt | 0 | 0 | 121 | 62 | 89 | 12 | 13 | 0 |
| Årets resultat | 150 | −261 | 464 | 237 | 323 | 38 | 44 | 93 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-10 | 2024-10 | 2023-10 | 2022-10* | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 288 | 369 | 9 | 13 | 10 | 43 | 89 | 46 |
| Varulager | 33 | 49 | 48 | 57 | 55 | 101 | 90 | 78 |
| Kortfristiga fordringar | 596 | 509 | 1 062 | 844 | 450 | 315 | 485 | 857 |
| Kassa och bank | 262 | 124 | 116 | 480 | 427 | 235 | 216 | 40 |
| Omsättningstillgångar | 891 | 682 | 1 226 | 1 381 | 931 | 651 | 790 | 976 |
| Summa tillgångar | 1 179 | 1 051 | 1 235 | 1 394 | 941 | 695 | 880 | 1 021 |
| Aktiekapital | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 |
| Balanserat resultat | 245 | 505 | 241 | 254 | 130 | 92 | 48 | 55 |
| Eget kapital | 497 | 346 | 807 | 593 | 555 | 232 | 194 | 250 |
| Justerat eget kapital | 497 | 346 | 807 | 593 | 555 | 311 | 355 | 411 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 203 | 203 |
| Långfristiga skulder | 272 | 330 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 410 | 375 | 428 | 801 | 386 | 363 | 483 | 568 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 179 | 1 051 | 1 235 | 1 394 | 941 | 695 | 880 | 1 021 |
| Ställda säkerheter | 1 285 | 1 363 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 4 954 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Elimo Elteknik AB över mittlinjen sett till omsättning, med 3,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 5,4 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 42,2 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 4 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Motala.
Föremålet för bolagets verksamhet är elinstallationer, övriga byggnadsarbeten samt äga och förvalta värdepapper och fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Fredrik Jonsson (f. 1977) Ordförande, Styrelseledamot
- Anna Jonsson (f. 1976) Styrelseledamot
- Jessica Jonsson (f. 1977) Styrelsesuppleant
- Jimmy Jonsson (f. 1972) Styrelsesuppleant
- Henrik Brandt (f. 1986) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2008-06-26 |
|---|---|
| Bransch | Värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221) |
| Adress | Södra Allen 21, 591 37, Motala Besök: Södra Allén 21, Motala |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0141-213090 |