Aktiebolag Eskilstuna
Elfast Förvaltning AB
82 sökningar
Omsättning 2025
6,8 mkr
+6,5 %Rörelsemarginal
2,9 %
−2,2 p.e.Soliditet
65,8 %
+18,3 p.e.Anställda
6
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 833 | 6 414 | 5 683 | 4 517 | 4 428 |
| Rörelseresultat | 200 | 332 | 780 | 391 | 277 |
| Årets resultat | 232 | 261 | 613 | 257 | 215 |
| Eget kapital | 909 | 838 | 1 077 | 724 | 687 |
| Balansomslutning | 1 745 | 2 422 | 2 373 | 1 808 | 1 727 |
| Anställda | 6 | 6 | 5 | 4 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 833 | 6 414 | 5 683 | 4 517 | 4 428 |
| Personalkostnader | 2 620 | 2 704 | 2 314 | 2 177 | 2 420 |
| Av- och nedskrivningar | 46 | 19 | 14 | 18 | 23 |
| Övriga externa kostnader | 1 741 | 1 744 | 1 476 | 1 360 | 1 270 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 226 | −1 615 | −1 099 | −571 | −438 |
| Rörelseresultat | 200 | 332 | 780 | 391 | 277 |
| Ränteintäkter | 5 | 4 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 3 | 3 | 3 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 202 | 333 | 778 | 390 | 276 |
| Bokslutsdispositioner | 94 | 0 | 0 | −62 | 0 |
| Skatt | 64 | 72 | 165 | 71 | 61 |
| Årets resultat | 232 | 261 | 613 | 257 | 215 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 352 | 439 | 441 | 447 | 434 |
| Kortfristiga fordringar | 872 | 1 591 | 1 600 | 1 080 | 852 |
| Kassa och bank | 521 | 392 | 332 | 281 | 441 |
| Omsättningstillgångar | 1 393 | 1 983 | 1 932 | 1 361 | 1 293 |
| Summa tillgångar | 1 745 | 2 422 | 2 373 | 1 808 | 1 727 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 387 | 527 | 414 | 417 | 422 |
| Eget kapital | 909 | 838 | 1 077 | 724 | 687 |
| Justerat eget kapital | 1 149 | 1 152 | 1 391 | 1 038 | 952 |
| Obeskattade reserver | 302 | 395 | 396 | 396 | 334 |
| Kortfristiga skulder | 774 | 1 189 | 900 | 688 | 706 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 745 | 2 422 | 2 373 | 1 808 | 1 727 |
Verksamhet
Elfast Förvaltning AB omsatte 6,8 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 754 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 2,9 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 65,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 7 procent. Bolaget sysselsatte 6 personer och har sitt säte i Eskilstuna.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva teknisk service på fastigheter samt energirådgivning och äga och förvalta värdehandlingar samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Ville Valtteri Rantala (f. 1971) Ordförande, Styrelseledamot
- Daniel Fornander Ahlbin (f. 1987) Styrelseledamot
- Petri Pellonmaa (f. 1980) Styrelseledamot
- Richard Toppar (f. 1978) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Dennis Pernell (f. 1968) Extern VD
- Sandra Viberg (f. 1988) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | PHM Sweden AB (559206-7952) |
|---|---|
| Koncernmoder | PHM GROUP TOPCO OY |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-03-25 |
|---|---|
| Bransch | Fastighetsrelaterad stödverksamhet (SNI 81100) |
| Adress | Gredbyvägen 18, 632 21, Eskilstuna Besök: Gredbyvägen 18, Eskilstuna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 016-5417700 |