Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Elfa International AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Elfa International AB minskade omsättningen med 17 procent senaste året. Medianen bland branschens 731 jämförbara bolag är 5 procent.
Rörelsemarginalen är 17,8 procent, mot branschmedianens -2,8 procent.
Soliditeten ligger på 51,5 procent — branschens median är 57,8 procent.
Bolaget har 56 anställda; medianbolaget i branschen har 10.
Branschen: Verksamheter som utövas av huvudkontor
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 228 | 626 | 64 % | |
| Värdeförändring | +11,0 % | 139 | 614 | 77 % |
| Tillväxt i omsättning | −16,6 % | 636 | 731 | 13 % |
| Rörelsemarginal | 17,8 % | 87 | 702 | 88 % |
| Avkastning på eget kapital | 16,0 % | 198 | 731 | 73 % |
| Soliditet | 51,5 % | 417 | 730 | 43 % |
| Nettoomsättning per anställd | 10 638 tkr | 57 | 731 | 92 % |
| Rörelseresultat per anställd | 1 895 tkr | 62 | 731 | 92 % |
| Nettoomsättning | 595 719 tkr | 39 | 731 | 95 % |
| Rörelseresultat | 106 137 tkr | 39 | 731 | 95 % |
| Antal anställda | 56 | 97 | 731 | 87 % |
Skåne län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 124 | 9 285 | 99 % | |
| Värdeförändring | +11,0 % | 4 330 | 9 167 | 53 % |
| Tillväxt i omsättning | −16,6 % | 9 365 | 10 556 | 11 % |
| Rörelsemarginal | 17,8 % | 1 357 | 10 543 | 87 % |
| Avkastning på eget kapital | 16,0 % | 4 736 | 10 557 | 55 % |
| Soliditet | 51,5 % | 4 417 | 10 530 | 58 % |
| Nettoomsättning per anställd | 10 638 tkr | 492 | 10 557 | 95 % |
| Rörelseresultat per anställd | 1 895 tkr | 195 | 10 557 | 98 % |
| Nettoomsättning | 595 719 tkr | 305 | 10 557 | 97 % |
| Rörelseresultat | 106 137 tkr | 116 | 10 557 | 99 % |
| Antal anställda | 56 | 711 | 10 557 | 93 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 079 | 78 296 | 99 % | |
| Värdeförändring | +11,0 % | 36 451 | 77 179 | 53 % |
| Tillväxt i omsättning | −16,6 % | 77 256 | 87 570 | 12 % |
| Rörelsemarginal | 17,8 % | 11 191 | 87 488 | 87 % |
| Avkastning på eget kapital | 16,0 % | 40 213 | 87 590 | 54 % |
| Soliditet | 51,5 % | 36 562 | 87 388 | 58 % |
| Nettoomsättning per anställd | 10 638 tkr | 3 437 | 87 591 | 96 % |
| Rörelseresultat per anställd | 1 895 tkr | 1 555 | 87 591 | 98 % |
| Nettoomsättning | 595 719 tkr | 2 265 | 87 591 | 97 % |
| Rörelseresultat | 106 137 tkr | 928 | 87 591 | 99 % |
| Antal anställda | 56 | 6 128 | 87 591 | 93 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .