Aktiebolag Lund
Elemensys Research AB
106 sökningar
Omsättning 2024
0 tkr
Rörelsemarginal
–
Soliditet
69,2 %
−2,7 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −26 | −26 | −104 | −25 | −24 | −26 | −29 |
| Årets resultat | 33 | 2 710 | −513 | 1 535 | 11 845 | 777 | 0 |
| Eget kapital | 24 220 | 24 187 | 21 477 | 21 990 | 20 455 | 8 610 | 8 416 |
| Balansomslutning | 34 975 | 33 610 | 30 103 | 30 016 | 26 017 | 25 682 | 27 198 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Övriga externa kostnader | 26 | 26 | 104 | 25 | 24 | 26 | 29 |
| Rörelseresultat | −26 | −26 | −104 | −25 | −24 | −26 | −29 |
| Ränteintäkter | 791 | 777 | 526 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 382 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 383 | 3 510 | −109 | 1 793 | 12 745 | 1 068 | 378 |
| Koncernbidrag | −350 | −800 | −400 | −250 | −900 | −287 | −378 |
| Skatt | 0 | 0 | 4 | 8 | 0 | 4 | 0 |
| Årets resultat | 33 | 2 710 | −513 | 1 535 | 11 845 | 777 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 31 331 | 30 116 | 27 263 | 27 293 | 23 819 | 23 743 | 24 085 |
| Kortfristiga fordringar | 3 537 | 3 442 | 2 780 | 2 401 | 2 029 | 1 555 | 1 504 |
| Kassa och bank | 107 | 52 | 60 | 322 | 169 | 383 | 1 608 |
| Omsättningstillgångar | 3 644 | 3 494 | 2 840 | 2 723 | 2 198 | 1 938 | 3 112 |
| Summa tillgångar | 34 975 | 33 610 | 30 103 | 30 016 | 26 017 | 25 682 | 27 198 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 24 067 | 21 357 | 21 870 | 20 335 | 8 490 | 7 713 | 8 296 |
| Eget kapital | 24 220 | 24 187 | 21 477 | 21 990 | 20 455 | 8 610 | 8 416 |
| Justerat eget kapital | 24 220 | 24 187 | 21 477 | 21 990 | 20 455 | 8 610 | 8 416 |
| Långfristiga skulder | 10 350 | 9 400 | 8 600 | 8 000 | 2 550 | 17 044 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 405 | 23 | 26 | 26 | 3 012 | 28 | 18 782 |
| Summa eget kapital och skulder | 34 975 | 33 610 | 30 103 | 30 016 | 26 017 | 25 682 | 27 198 |
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva förvaltning av fastigheter och värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Sara Strelert (f. 1978) Ordförande, Styrelseledamot
- Henric Bergsbjörk (f. 1973) Styrelseledamot
- Pär Lundberg (f. 1957) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Martin Johnsson (f. 1978) Revisor
Koncern
| Moderbolag | BLACK ARROW HOLDINGS LTD |
|---|---|
| Koncernmoder | BLACK ARROW HOLDINGS LTD |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2000-11-09 |
|---|---|
| Bransch | Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare (SNI 64994) |
| Adress | Skomakaregatan 4, 211 34, Malmö Besök: Skomakaregatan 4, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |