Aktiebolag Svedala
Elektro-Habe AB
55 sökningar
3,8 mkr
+92,4 %-16,0 %
+16,4 p.e.5,5 %
−43,7 p.e.3
+50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 790 | 1 970 | 10 740 | 7 644 | 2 096 | 3 879 | 5 994 |
| Rörelseresultat | −607 | −638 | 281 | 576 | −257 | 72 | 896 |
| Årets resultat | −609 | −411 | 143 | 331 | −11 | 31 | 509 |
| Eget kapital | 51 | 465 | 876 | 733 | 402 | 413 | 559 |
| Balansomslutning | 930 | 946 | 1 874 | 2 505 | 930 | 1 362 | 2 020 |
| Anställda | 3 | 2 | 5 | 5 | 3 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 790 | 1 970 | 10 740 | 7 644 | 2 096 | 3 879 | 5 994 |
| Personalkostnader | 1 389 | 331 | 2 502 | 2 571 | 1 506 | 1 362 | 977 |
| Av- och nedskrivningar | 16 | 14 | 7 | 7 | 7 | 6 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 080 | 1 004 | 1 654 | 1 075 | 807 | 906 | 706 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 912 | −1 259 | −6 296 | −3 415 | −33 | −1 533 | −3 415 |
| Rörelseresultat | −607 | −638 | 281 | 576 | −257 | 72 | 896 |
| Ränteintäkter | 2 | 2 | 1 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 5 | 7 | 5 | 3 | 5 | 2 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −609 | −643 | 277 | 573 | −261 | 70 | 894 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 232 | −83 | −150 | 259 | −24 | −235 |
| Skatt | 0 | 0 | 51 | 93 | 8 | 15 | 151 |
| Årets resultat | −609 | −411 | 143 | 331 | −11 | 31 | 509 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 51 | 68 | 8 | 15 | 22 | 29 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 775 | 778 | 731 | 1 586 | 863 | 772 | 1 580 |
| Kassa och bank | 104 | 100 | 1 135 | 904 | 45 | 560 | 440 |
| Omsättningstillgångar | 878 | 878 | 1 866 | 2 490 | 907 | 1 332 | 2 020 |
| Summa tillgångar | 930 | 946 | 1 874 | 2 505 | 930 | 1 362 | 2 020 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 415 | 826 | 683 | 352 | 363 | 332 | 0 |
| Eget kapital | 51 | 465 | 876 | 733 | 402 | 413 | 559 |
| Justerat eget kapital | 51 | 465 | 1 060 | 852 | 402 | 619 | 746 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 232 | 150 | 0 | 259 | 235 |
| Kortfristiga skulder | 879 | 481 | 766 | 1 622 | 528 | 690 | 1 226 |
| Summa eget kapital och skulder | 930 | 946 | 1 874 | 2 505 | 930 | 1 362 | 2 020 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 8 331 granskade bolag ligger Elektro-Habe AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 3,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -16,0 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 5,5 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 92 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Svedala.
Företaget skall utföra och bedriva försäljning av elinstallations- material och tjänster inom området elektriska installationer och personaluthyrning samt därtill förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Fredrik Lidström (f. 1976) Styrelseledamot
- Vivan Margareta Lidström (f. 1944) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-04-02 |
|---|---|
| Bransch | Elinstallationer (SNI 43210) |
| Adress | Tjustorpsvägen 228, 233 92, Svedala Besök: Tjustorpsvägen 228, Svedala |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |