starkabolag.se

Aktiebolag Umeå

Elektriska Aktiebolaget Nils Brändström

184 sökningar

Omsättning 2026

2,5 mkr

+9,6 %
Rörelsemarginal

5,1 %

−1,0 p.e.
Soliditet

74,0 %

+0,6 p.e.
Anställda

2

Bokslut

Belopp i tkr2026-042025-042024-042023-042022-04
Omsättning2 4772 2613 2252 5023 098
Rörelseresultat12713831367119
Årets resultat9911125758103
Eget kapital888789828722743
Balansomslutning1 2001 0761 1921 0331 038
Anställda20222
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2026-042025-042024-042023-042022-04
Nettoomsättning2 4772 2613 2252 5023 098
Personalkostnader1 1081 0591 1581 1321 059
Av- och nedskrivningar1414284456
Övriga externa kostnader282365289276352
Övriga rörelseposter, netto−946−685−1 437−983−1 512
Rörelseresultat12713831367119
Räntekostnader10000
Resultat efter finansiella poster12613831367119
Bokslutsdispositioner1212712
Skatt2830681628
Årets resultat9911125758103

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2026-042025-042024-042023-042022-04
Anläggningstillgångar1427416945
Varulager6063696579
Kortfristiga fordringar1569620843132
Kassa och bank970890874856782
Omsättningstillgångar1 1871 0491 151964993
Summa tillgångar1 2001 0761 1921 0331 038
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat669558451544520
Eget kapital888789828722743
Justerat eget kapital888790830733760
Obeskattade reserver0131421
Kortfristiga skulder312286361297274
Summa eget kapital och skulder1 2001 0761 1921 0331 038

Verksamhet

Räkenskapsåret 2026 omsatte Elektriska Aktiebolaget Nils Brändström 2,5 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,9 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 5,1 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 74,0 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 10 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Umeå.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva el-installationsrörelse samt handel med elekt- riska artiklar.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Elektriska Aktiebolaget Nils Brändström värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Elektriska Aktiebolaget Nils Brändström, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Elektriska Aktiebolaget Nils Brändström (556133-8301)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Elektriska Aktiebolaget Nils Brändström

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 1970-03-09
Bransch Elinstallationer (SNI 43210)
Adress
Påsklovsvägen 16, 918 32, Sävar
Besök: Påsklovsvägen 16, Sävar
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad
Telefon090-50720