Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Eldkvarn Café AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Eldkvarn Café AB ökade omsättningen med 6 procent senaste året. Medianen bland branschens 5 661 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 25,6 procent, mot branschmedianens 5,6 procent.
Soliditeten ligger på 95,5 procent — branschens median är 49,0 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Restaurangverksamhet
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 2 428 | 5 011 | 52 % | |
| Värdeförändring | +12,0 % | 2 722 | 4 901 | 44 % |
| Tillväxt i omsättning | +6,0 % | 2 124 | 5 661 | 62 % |
| Rörelsemarginal | 25,6 % | 172 | 5 658 | 97 % |
| Avkastning på eget kapital | 82,2 % | 316 | 5 661 | 94 % |
| Soliditet | 95,5 % | 21 | 5 648 | 100 % |
| Nettoomsättning per anställd | 951 tkr | 4 764 | 5 661 | 16 % |
| Rörelseresultat per anställd | 244 tkr | 811 | 5 661 | 86 % |
| Nettoomsättning | 3 805 tkr | 5 322 | 5 661 | 6 % |
| Rörelseresultat | 974 tkr | 1 734 | 5 661 | 69 % |
| Antal anställda | 4 | 4 255 | 5 661 | 25 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 16 582 | 21 722 | 24 % | |
| Värdeförändring | +12,0 % | 9 632 | 21 337 | 55 % |
| Tillväxt i omsättning | +6,0 % | 10 567 | 24 745 | 57 % |
| Rörelsemarginal | 25,6 % | 1 657 | 24 713 | 93 % |
| Avkastning på eget kapital | 82,2 % | 1 325 | 24 754 | 95 % |
| Soliditet | 95,5 % | 161 | 24 706 | 99 % |
| Nettoomsättning per anställd | 951 tkr | 21 700 | 24 755 | 12 % |
| Rörelseresultat per anställd | 244 tkr | 7 133 | 24 755 | 71 % |
| Nettoomsättning | 3 805 tkr | 24 001 | 24 755 | 3 % |
| Rörelseresultat | 974 tkr | 11 771 | 24 755 | 52 % |
| Antal anställda | 4 | 19 424 | 24 755 | 22 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 59 873 | 78 068 | 23 % | |
| Värdeförändring | +12,0 % | 35 575 | 76 955 | 54 % |
| Tillväxt i omsättning | +6,0 % | 36 279 | 87 561 | 59 % |
| Rörelsemarginal | 25,6 % | 4 885 | 87 479 | 94 % |
| Avkastning på eget kapital | 82,2 % | 3 080 | 87 581 | 96 % |
| Soliditet | 95,5 % | 455 | 87 385 | 99 % |
| Nettoomsättning per anställd | 951 tkr | 78 594 | 87 582 | 10 % |
| Rörelseresultat per anställd | 244 tkr | 24 561 | 87 582 | 72 % |
| Nettoomsättning | 3 805 tkr | 84 807 | 87 582 | 3 % |
| Rörelseresultat | 974 tkr | 40 971 | 87 582 | 53 % |
| Antal anställda | 4 | 66 442 | 87 582 | 24 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .