Ranking · bokslutsåret 2026
Så rankar Elcon AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Elcon AB ökade omsättningen med 37 procent senaste året. Medianen bland branschens 94 jämförbara bolag är -1 procent.
Rörelsemarginalen är 24,4 procent, mot branschmedianens 7,4 procent.
Soliditeten ligger på 72,7 procent — branschens median är 47,9 procent.
Bolaget har 6 anställda; medianbolaget i branschen har 20.
Branschen: Tillverkning av eldistributions- och elkontrollapparater
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 36 | 87 | 59 % | |
| Värdeförändring | −1,0 % | 27 | 87 | 69 % |
| Tillväxt i omsättning | +36,5 % | 9 | 94 | 90 % |
| Rörelsemarginal | 24,4 % | 5 | 94 | 95 % |
| Avkastning på eget kapital | 40,5 % | 13 | 94 | 86 % |
| Soliditet | 72,7 % | 12 | 94 | 87 % |
| Nettoomsättning per anställd | 5 729 tkr | 7 | 94 | 93 % |
| Rörelseresultat per anställd | 1 399 tkr | 2 | 94 | 98 % |
| Nettoomsättning | 34 373 tkr | 55 | 94 | 41 % |
| Rörelseresultat | 8 396 tkr | 27 | 94 | 71 % |
| Antal anställda | 6 | 77 | 94 | 18 % |
Dalarnas län
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 252 | 2 133 | 88 % | |
| Värdeförändring | −1,0 % | 1 336 | 2 103 | 36 % |
| Tillväxt i omsättning | +36,5 % | 196 | 2 341 | 92 % |
| Rörelsemarginal | 24,4 % | 125 | 2 340 | 95 % |
| Avkastning på eget kapital | 40,5 % | 408 | 2 341 | 83 % |
| Soliditet | 72,7 % | 314 | 2 336 | 87 % |
| Nettoomsättning per anställd | 5 729 tkr | 155 | 2 341 | 93 % |
| Rörelseresultat per anställd | 1 399 tkr | 52 | 2 341 | 98 % |
| Nettoomsättning | 34 373 tkr | 581 | 2 341 | 75 % |
| Rörelseresultat | 8 396 tkr | 180 | 2 341 | 92 % |
| Antal anställda | 6 | 1 293 | 2 341 | 45 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 12 443 | 78 068 | 84 % | |
| Värdeförändring | −1,0 % | 47 758 | 76 955 | 38 % |
| Tillväxt i omsättning | +36,5 % | 7 635 | 87 561 | 91 % |
| Rörelsemarginal | 24,4 % | 5 555 | 87 479 | 94 % |
| Avkastning på eget kapital | 40,5 % | 16 367 | 87 581 | 81 % |
| Soliditet | 72,7 % | 12 504 | 87 385 | 86 % |
| Nettoomsättning per anställd | 5 729 tkr | 8 942 | 87 582 | 90 % |
| Rörelseresultat per anställd | 1 399 tkr | 2 467 | 87 582 | 97 % |
| Nettoomsättning | 34 373 tkr | 25 994 | 87 582 | 70 % |
| Rörelseresultat | 8 396 tkr | 8 973 | 87 582 | 90 % |
| Antal anställda | 6 | 51 175 | 87 582 | 42 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .