starkabolag.se

Aktiebolag Borås

ELAB Logistik AB

26 sökningar

Omsättning 2025

3 mkr

+7,7 %
Rörelsemarginal

24,8 %

+11,3 p.e.
Soliditet

52,8 %

+15,9 p.e.
Anställda

3

−25,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-12
Omsättning3 0082 7933 7311 524
Rörelseresultat747379194172
Årets resultat435204101137
Eget kapital507272263162
Balansomslutning1 3438991 153704
Anställda3403
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-12*
Nettoomsättning3 0082 7933 7311 524
Personalkostnader1 6371 5862 586756
Av- och nedskrivningar24292648
Övriga externa kostnader351640766159
Övriga rörelseposter, netto−249−159−159−389
Rörelseresultat747379194172
Räntekostnader1736630
Resultat efter finansiella poster730344131172
Bokslutsdispositioner−180−7500
Skatt115652936
Årets resultat435204101137

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-12*
Anläggningstillgångar669017308
Kortfristiga fordringar576377342262
Kassa och bank701432794134
Omsättningstillgångar1 2778091 136396
Summa tillgångar1 3438991 153704
Aktiekapital25252525
Balanserat resultat47431370
Eget kapital507272263162
Justerat eget kapital709332263162
Obeskattade reserver2557500
Långfristiga skulder51322560
Kortfristiga skulder576420634542
Summa eget kapital och skulder1 3438991 153704

* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte ELAB Logistik AB 3 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 745 tusen kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 24,8 procent, och soliditeten var hög — 52,8 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 8 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Borås.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall verka inom transport och logistikbranschen med försäljning av transportlösningar, uthyrning av chaufförer och lagerpersonal och därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är ELAB Logistik AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av ELAB Logistik AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller ELAB Logistik AB (559378-4050)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

ELAB Logistik AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2022-05-02
Bransch Personaluthyrning (SNI 78201)
Adress
Gravryd 4, 516 93, Rångedala
Besök: Gravryd 4, Rångedala
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad