Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar El Käck AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
El Käck AB ökade omsättningen med 63 procent senaste året. Medianen bland branschens 2 118 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är 10,0 procent, mot branschmedianens 6,2 procent.
Soliditeten ligger på 42,2 procent — branschens median är 48,7 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 8.
Branschen: Elinstallationer
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 560 | 1 913 | 18 % | |
| Värdeförändring | +89,0 % | 173 | 1 888 | 91 % |
| Tillväxt i omsättning | +62,5 % | 124 | 2 118 | 94 % |
| Rörelsemarginal | 10,0 % | 633 | 2 117 | 70 % |
| Avkastning på eget kapital | 58,7 % | 183 | 2 118 | 91 % |
| Soliditet | 42,2 % | 1 308 | 2 115 | 38 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 649 tkr | 1 151 | 2 118 | 46 % |
| Rörelseresultat per anställd | 166 tkr | 734 | 2 118 | 65 % |
| Nettoomsättning | 6 596 tkr | 1 700 | 2 118 | 20 % |
| Rörelseresultat | 662 tkr | 1 173 | 2 118 | 45 % |
| Antal anställda | 4 | 1 611 | 2 118 | 24 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 16 842 | 21 790 | 23 % | |
| Värdeförändring | +89,0 % | 2 618 | 21 402 | 88 % |
| Tillväxt i omsättning | +62,5 % | 1 223 | 24 747 | 95 % |
| Rörelsemarginal | 10,0 % | 7 366 | 24 716 | 70 % |
| Avkastning på eget kapital | 58,7 % | 3 215 | 24 756 | 87 % |
| Soliditet | 42,2 % | 13 259 | 24 706 | 46 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 649 tkr | 14 449 | 24 757 | 42 % |
| Rörelseresultat per anställd | 166 tkr | 9 479 | 24 757 | 62 % |
| Nettoomsättning | 6 596 tkr | 20 554 | 24 757 | 17 % |
| Rörelseresultat | 662 tkr | 13 498 | 24 757 | 45 % |
| Antal anställda | 4 | 19 420 | 24 757 | 22 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 60 785 | 78 296 | 22 % | |
| Värdeförändring | +89,0 % | 7 997 | 77 179 | 90 % |
| Tillväxt i omsättning | +62,5 % | 3 351 | 87 570 | 96 % |
| Rörelsemarginal | 10,0 % | 26 095 | 87 488 | 70 % |
| Avkastning på eget kapital | 58,7 % | 8 336 | 87 590 | 90 % |
| Soliditet | 42,2 % | 48 468 | 87 388 | 45 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 649 tkr | 51 920 | 87 591 | 41 % |
| Rörelseresultat per anställd | 166 tkr | 33 638 | 87 591 | 62 % |
| Nettoomsättning | 6 596 tkr | 71 550 | 87 591 | 18 % |
| Rörelseresultat | 662 tkr | 47 864 | 87 591 | 45 % |
| Antal anställda | 4 | 66 440 | 87 591 | 24 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .