Aktiebolag Vänersborg
El-Force Sverige AB
120 sökningar
Omsättning 2025
25,5 mkr
+8,7 %Rörelsemarginal
18,9 %
+17,0 p.e.Soliditet
33,9 %
+11,8 p.e.Anställda
13
−31,6 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 25 464 | 23 425 | 18 601 | 19 678 | 16 282 |
| Rörelseresultat | 4 806 | 435 | 1 297 | 1 848 | 203 |
| Årets resultat | 1 643 | 76 | 701 | 1 237 | 179 |
| Eget kapital | 3 701 | 2 058 | 1 982 | 1 481 | 244 |
| Balansomslutning | 14 337 | 12 123 | 11 025 | 4 152 | 3 300 |
| Anställda | 13 | 19 | 16 | 9 | 10 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 25 464 | 23 425 | 18 601 | 19 678 | 16 282 |
| Personalkostnader | 7 757 | 7 608 | 6 215 | 6 103 | 5 927 |
| Av- och nedskrivningar | 99 | 74 | 37 | 13 | 4 |
| Övriga externa kostnader | 2 752 | 2 405 | 2 678 | 1 825 | 1 665 |
| Övriga rörelseposter, netto | −10 050 | −12 903 | −8 374 | −9 889 | −8 483 |
| Rörelseresultat | 4 806 | 435 | 1 297 | 1 848 | 203 |
| Ränteintäkter | 21 | 23 | 14 | — | — |
| Räntekostnader | 63 | 102 | 71 | 38 | 40 |
| Resultat efter finansiella poster | 4 764 | 357 | 1 239 | 1 811 | 179 |
| Bokslutsdispositioner | −679 | −128 | −334 | −321 | 0 |
| Koncernbidrag | −2 000 | −115 | −17 | −73 | 0 |
| Skatt | 442 | 37 | 188 | 180 | 0 |
| Årets resultat | 1 643 | 76 | 701 | 1 237 | 179 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 342 | 480 | 246 | 182 | 11 |
| Varulager | 7 420 | 6 948 | 7 176 | 1 499 | 1 175 |
| Kortfristiga fordringar | 3 239 | 4 596 | 3 404 | 2 272 | 1 794 |
| Kassa och bank | 3 336 | 99 | 199 | 199 | 320 |
| Omsättningstillgångar | 13 995 | 11 643 | 10 779 | 3 970 | 3 289 |
| Summa tillgångar | 14 337 | 12 123 | 11 025 | 4 152 | 3 300 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 008 | 1 932 | 1 431 | 194 | 15 |
| Eget kapital | 3 701 | 2 058 | 1 982 | 1 481 | 244 |
| Justerat eget kapital | 4 863 | 2 680 | 2 502 | 1 736 | 244 |
| Obeskattade reserver | 1 463 | 783 | 655 | 321 | 0 |
| Långfristiga skulder | 2 245 | 1 899 | 1 619 | 463 | 731 |
| Kortfristiga skulder | 6 928 | 7 383 | 6 769 | 1 887 | 2 325 |
| Summa eget kapital och skulder | 14 337 | 12 123 | 11 025 | 4 152 | 3 300 |
| Ställda säkerheter | 1 397 | 1 529 | 1 441 | 1 374 | 1 320 |
| Ansvarsförbindelser | 353 | 353 | 353 | 353 | 353 |
Verksamhet
El-Force Sverige AB omsatte 25,5 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, vilket placerar bolaget i den övre fjärdedelen av branschens 8 382 bolag med bokslut. Rörelsemarginalen landade på 18,9 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 33,9 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 9 procent. Bolaget sysselsatte 13 personer och har sitt säte i Vänersborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva elinstallationer och byggverksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Terenzio Durello (f. 1974) Styrelseledamot
- Annika Durello Werner (f. 1973) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Anna de Blanche (f. 1977) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Patrimonio AB (559252-6270) |
|---|---|
| Koncernmoder | Patrimonio AB (559252-6270) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-12-18 |
|---|---|
| Bransch | Elinstallationer (SNI 43210) |
| Adress | Redhars Väg 11, 462 54, Vänersborg Besök: Redhars Väg 11, Vänersborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 072-0681199 |