Aktiebolag Malmö 203 sökningar
Ekor 14 i Malmö AB
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
3,4 mkr
+9,0 %64,4 %
−9,0 p.e.28,6 %
+2,4 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 383 | 3 105 | 3 170 | 1 920 | 2 550 | 0 | 16 |
| Rörelseresultat | 2 180 | 2 280 | 2 186 | 1 163 | 1 596 | −616 | −231 |
| Årets resultat | 1 324 | 1 437 | 1 626 | 655 | 1 028 | −1 019 | −426 |
| Eget kapital | 13 348 | 12 023 | 10 587 | 8 961 | 8 306 | 7 278 | 8 298 |
| Balansomslutning | 46 728 | 45 939 | 41 119 | 38 601 | 36 761 | 36 849 | 24 608 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 383 | 3 105 | 3 170 | 1 920 | 2 550 | 0 | 16 |
| Av- och nedskrivningar | 265 | 265 | 268 | 262 | 265 | 134 | 40 |
| Övriga externa kostnader | 938 | 593 | 717 | 537 | 689 | 482 | 206 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 33 | — | 42 | — | — | −1 |
| Rörelseresultat | 2 180 | 2 280 | 2 186 | 1 163 | 1 596 | −616 | −231 |
| Ränteintäkter | 2 | 1 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 858 | 844 | 560 | 508 | 567 | 404 | 195 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 324 | 1 437 | 1 626 | 655 | 1 028 | −1 019 | −426 |
| Årets resultat | 1 324 | 1 437 | 1 626 | 655 | 1 028 | −1 019 | −426 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 46 225 | 45 141 | 39 755 | 38 184 | 36 349 | 36 614 | 24 343 |
| Kortfristiga fordringar | 471 | 539 | 1 195 | 195 | 90 | 71 | 63 |
| Kassa och bank | 32 | 259 | 169 | 222 | 322 | 164 | 203 |
| Omsättningstillgångar | 504 | 798 | 1 364 | 417 | 412 | 235 | 265 |
| Summa tillgångar | 46 728 | 45 939 | 41 119 | 38 601 | 36 761 | 36 849 | 24 608 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 10 960 | 9 519 | 7 891 | 7 233 | 6 202 | 7 218 | 7 642 |
| Eget kapital | 13 348 | 12 023 | 10 587 | 8 961 | 8 306 | 7 278 | 8 298 |
| Justerat eget kapital | 13 348 | 12 023 | 10 587 | 8 961 | 8 306 | 7 278 | 8 298 |
| Långfristiga skulder | 32 558 | 33 122 | 29 453 | 28 017 | 27 182 | 28 310 | 15 069 |
| Kortfristiga skulder | 822 | 794 | 1 079 | 1 623 | 1 273 | 1 261 | 1 241 |
| Summa eget kapital och skulder | 46 728 | 45 939 | 41 119 | 38 601 | 36 761 | 36 849 | 24 608 |
| Ställda säkerheter | 19 175 | 19 175 | 16 725 | 1 673 | 16 725 | 16 725 | 15 500 |
| Ansvarsförbindelser | 11 965 | 11 965 | 11 965 | 11 965 | 11 965 | 11 965 | 11 965 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 17 127 granskade bolag ligger Ekor 14 i Malmö AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 3,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 64,4 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 28,6 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 9 procent. Sätet finns i Malmö.
Bolaget skall äga och förvalta fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Youssef Ahmad (f. 1971) Styrelseledamot
- Hasan Omeirat (f. 1987) Styrelsesuppleant
- Johnny Miguel Persson (f. 1977) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Kulturella Föreningen F Välgörande Ändamål (846005-2155) |
|---|---|
| Koncernmoder | Kulturella Föreningen F Välgörande Ändamål (846005-2155) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2006-01-12 |
|---|---|
| Adress | Husievägen 17, 212 33, Malmö Besök: Husievägen 17, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 040-6113400 |