Aktiebolag Tranås
Ekekullas LM AB
60 sökningar
Omsättning 2025
6,7 mkr
−3,0 %Rörelsemarginal
32,6 %
+1,4 p.e.Soliditet
77,7 %
+9,3 p.e.Anställda
3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 729 | 6 937 | 6 813 | 7 042 | 5 357 |
| Rörelseresultat | 2 197 | 2 169 | 1 129 | 2 225 | 1 323 |
| Årets resultat | 1 237 | 965 | 860 | 1 257 | 459 |
| Eget kapital | 5 569 | 4 333 | 3 368 | 2 507 | 1 251 |
| Balansomslutning | 11 648 | 10 651 | 9 485 | 9 222 | 8 302 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 729 | 6 937 | 6 813 | 7 042 | 5 357 |
| Personalkostnader | 1 342 | 1 327 | 1 056 | 846 | 855 |
| Av- och nedskrivningar | 843 | 777 | 602 | 579 | 423 |
| Övriga externa kostnader | 2 087 | 1 947 | 2 132 | 2 129 | 1 523 |
| Övriga rörelseposter, netto | −260 | −717 | −1 894 | −1 263 | −1 233 |
| Rörelseresultat | 2 197 | 2 169 | 1 129 | 2 225 | 1 323 |
| Ränteintäkter | 64 | 82 | 47 | — | — |
| Räntekostnader | 34 | 80 | 71 | 50 | 28 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 227 | 2 170 | 1 104 | 2 204 | 1 322 |
| Bokslutsdispositioner | −672 | −968 | −20 | −691 | −750 |
| Skatt | 318 | 237 | 224 | 256 | 113 |
| Årets resultat | 1 237 | 965 | 860 | 1 257 | 459 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 6 033 | 6 297 | 3 967 | 4 248 | 4 333 |
| Varulager | 1 738 | 1 538 | 1 284 | 1 390 | 1 236 |
| Kortfristiga fordringar | 604 | 591 | 1 642 | 1 015 | 932 |
| Kassa och bank | 3 273 | 2 225 | 2 592 | 2 569 | 1 801 |
| Omsättningstillgångar | 5 615 | 4 354 | 5 518 | 4 974 | 3 969 |
| Summa tillgångar | 11 648 | 10 651 | 9 485 | 9 222 | 8 302 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 4 282 | 3 318 | 2 458 | 1 200 | 742 |
| Eget kapital | 5 569 | 4 333 | 3 368 | 2 507 | 1 251 |
| Justerat eget kapital | 9 051 | 7 282 | 5 548 | 4 671 | 2 867 |
| Obeskattade reserver | 4 386 | 3 714 | 2 746 | 2 726 | 2 035 |
| Långfristiga skulder | 755 | 880 | 846 | 1 152 | 1 573 |
| Kortfristiga skulder | 938 | 1 724 | 2 525 | 2 837 | 3 443 |
| Summa eget kapital och skulder | 11 648 | 10 651 | 9 485 | 9 222 | 8 302 |
| Ställda säkerheter | 2 263 | 3 109 | 2 026 | 2 130 | 3 331 |
Verksamhet
Ekekullas LM AB omsatte 6,7 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 2 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 32,6 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 77,7 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 3 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Tranås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva lantbruk med mjölk- och köttproduktion samt växtodling, måleri- och byggnadsverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Johan Gustavsson (f. 1983) Ordförande, Styrelseledamot
- Evelina Gustavsson (f. 1991) Styrelseledamot
- Claes-Erik Håkan Gustavsson (f. 1951) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Jan Wiss (f. 1969) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-11-18 |
|---|---|
| Bransch | Blandat jordbruk (SNI 01500) |
| Adress | Ekekulla mellangård 1, 573 97, Tranås Besök: Ekekulla Mellangård 1, Tranås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |