Aktiebolag Danderyd
Ekbackens Slakteri AB
44 sökningar
Omsättning 2025
2,3 mkr
−1,7 %Rörelsemarginal
26,9 %
+15,4 p.e.Soliditet
64,3 %
+0,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 335 | 2 376 | 2 532 | 2 364 | 2 535 | 2 207 | 2 476 |
| Rörelseresultat | 628 | 273 | 330 | 510 | 1 288 | −293 | 745 |
| Årets resultat | 385 | 178 | 207 | 405 | 771 | −14 | 441 |
| Eget kapital | 1 796 | 1 615 | 1 437 | 1 230 | 1 009 | 415 | 599 |
| Balansomslutning | 2 793 | 2 512 | 2 162 | 2 033 | 1 946 | 878 | 1 506 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 335 | 2 376 | 2 532 | 2 364 | 2 535 | 2 207 | 2 476 |
| Personalkostnader | 1 154 | 1 341 | 1 332 | 1 164 | 712 | 1 048 | 365 |
| Av- och nedskrivningar | 97 | 66 | 83 | 17 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 261 | 312 | 324 | 295 | 217 | 464 | 492 |
| Övriga rörelseposter, netto | −195 | −384 | −463 | −378 | −318 | −988 | −874 |
| Rörelseresultat | 628 | 273 | 330 | 510 | 1 288 | −293 | 745 |
| Ränteintäkter | 0 | 33 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 32 | 1 | 2 | 2 | 2 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 597 | 305 | 328 | 511 | 1 286 | −294 | 745 |
| Bokslutsdispositioner | −110 | −78 | −84 | 0 | −300 | 280 | −180 |
| Skatt | 102 | 49 | 37 | 106 | 216 | 0 | 124 |
| Årets resultat | 385 | 178 | 207 | 405 | 771 | −14 | 441 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 388 | 286 | 352 | 363 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 325 | 343 | 458 | 203 | 348 | 12 | 92 |
| Kassa och bank | 2 080 | 1 883 | 1 352 | 1 467 | 1 598 | 866 | 1 414 |
| Omsättningstillgångar | 2 405 | 2 226 | 1 810 | 1 670 | 1 946 | 878 | 1 506 |
| Summa tillgångar | 2 793 | 2 512 | 2 162 | 2 033 | 1 946 | 878 | 1 506 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 361 | 1 387 | 1 180 | 775 | 188 | 379 | 108 |
| Eget kapital | 1 796 | 1 615 | 1 437 | 1 230 | 1 009 | 415 | 599 |
| Justerat eget kapital | 2 250 | 1 982 | 1 742 | 1 468 | 1 247 | 415 | 821 |
| Obeskattade reserver | 572 | 462 | 384 | 300 | 300 | 0 | 280 |
| Långfristiga skulder | 19 | 33 | 20 | 32 | 14 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 406 | 402 | 321 | 471 | 623 | 463 | 627 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 793 | 2 512 | 2 162 | 2 033 | 1 946 | 878 | 1 506 |
Verksamhet
Mätt mot de 63 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Ekbackens Slakteri AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 2,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 26,9 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 64,3 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 2 procent. Sätet finns i Danderyd.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bedriva slakteriverksamhet. Slakt och styckning av nöt och lamm, samt slakt av häst.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Helmut Kemmeter (f. 1964) Verkställande direktör
Styrelse
- Anneli Kemmeter (f. 1963) Styrelseledamot
- Helmut Kemmeter (f. 1964) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-06-02 |
|---|---|
| Bransch | Kreatursslakt (SNI 10111) |
| Adress | Hultet 1, 541 97, Lerdala Besök: Hultet 1, Lerdala |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |