Aktiebolag Salem
Ekbacken construction AB
86 sökningar
Omsättning 2025
268 tkr
−56,1 %Rörelsemarginal
-16,8 %
−29,9 p.e.Soliditet
28,1 %
−3,3 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 268 | 610 | 627 | 518 | 399 | 619 | 591 | 728 |
| Rörelseresultat | −45 | 80 | −46 | 90 | 71 | 115 | 158 | 375 |
| Årets resultat | −110 | −2 | −107 | 48 | 32 | 67 | 179 | 268 |
| Eget kapital | 530 | 640 | 641 | 748 | 700 | 668 | 601 | 522 |
| Balansomslutning | 1 886 | 2 040 | 2 021 | 1 945 | 1 943 | 1 879 | 1 823 | 1 892 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 268 | 610 | 627 | 518 | 399 | 619 | 591 | 728 |
| Personalkostnader | 71 | 129 | 376 | 123 | 73 | 276 | 191 | 96 |
| Av- och nedskrivningar | 52 | 52 | 54 | 2 | 2 | 2 | 2 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 121 | 208 | 229 | 255 | 237 | 219 | 236 | 226 |
| Övriga rörelseposter, netto | −69 | −141 | −14 | −48 | −16 | −7 | −4 | −31 |
| Rörelseresultat | −45 | 80 | −46 | 90 | 71 | 115 | 158 | 375 |
| Räntekostnader | 65 | 82 | 61 | 30 | 30 | 29 | 27 | 28 |
| Resultat efter finansiella poster | −110 | −2 | −107 | 61 | 41 | 86 | 131 | 347 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 13 | 9 | 20 | 53 | 80 |
| Årets resultat | −110 | −2 | −107 | 48 | 32 | 67 | 179 | 268 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 104 | 156 | 208 | 2 | 4 | 6 | 8 | 0 |
| Varulager | 1 734 | 1 734 | 1 734 | 1 733 | 1 734 | 1 734 | 1 734 | 1 734 |
| Kortfristiga fordringar | 18 | 117 | 41 | 185 | 185 | 114 | 62 | 128 |
| Kassa och bank | 30 | 33 | 38 | 25 | 20 | 25 | 20 | 30 |
| Omsättningstillgångar | 1 782 | 1 884 | 1 813 | 1 943 | 1 939 | 1 873 | 1 815 | 1 892 |
| Summa tillgångar | 1 886 | 2 040 | 2 021 | 1 945 | 1 943 | 1 879 | 1 823 | 1 892 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 540 | 542 | 648 | 600 | 568 | 501 | 322 | 154 |
| Eget kapital | 530 | 640 | 641 | 748 | 700 | 668 | 601 | 522 |
| Justerat eget kapital | 530 | 640 | 641 | 748 | 700 | 668 | 601 | 601 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 |
| Långfristiga skulder | 1 265 | 1 287 | 1 313 | 1 162 | 1 163 | 1 162 | 1 163 | 1 175 |
| Kortfristiga skulder | 91 | 113 | 67 | 35 | 80 | 49 | 59 | 95 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 886 | 2 040 | 2 021 | 1 945 | 1 943 | 1 879 | 1 823 | 1 892 |
| Ställda säkerheter | 1 649 | 1 701 | 1 753 | 2 708 | 0 | 1 545 | 2 720 | 2 744 |
Verksamhet
Mätt mot de 16 658 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Ekbacken construction AB strax under mitten sett till omsättning, med 268 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -16,8 procent, och soliditeten var god — 28,1 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 56 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Salem.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva om- och tillbyggnad av hus jämte därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Benny Olof Blomqvist (f. 1953) Styrelseledamot
- Sebastian Blomqvist (f. 1988) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2006-11-15 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) |
| Adress | Björkfjärdsvägen 42, 151 96, Enhörna Besök: Björkfjärdsvägen 42, Enhörna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |