Aktiebolag Karlstad 93 sökningar
Ehrencronas Bygg AB
Byggande av bostadshus och andra byggnader
1,6 mkr
−43,4 %3,4 %
−3,0 p.e.56,5 %
+11,0 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 599 | 2 824 | 2 481 | 1 187 | 1 428 | 520 | 624 | 752 |
| Rörelseresultat | 55 | 182 | 259 | 72 | 91 | −104 | 41 | 71 |
| Årets resultat | 43 | 149 | 160 | 54 | 87 | −86 | 31 | 39 |
| Eget kapital | 426 | 383 | 334 | 174 | 220 | 132 | 218 | 307 |
| Balansomslutning | 754 | 841 | 657 | 338 | 400 | 284 | 458 | 613 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 599 | 2 824 | 2 481 | 1 187 | 1 428 | 520 | 624 | 752 |
| Personalkostnader | 617 | 576 | 499 | 439 | 331 | 145 | 269 | 456 |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 10 | 9 | 5 | 5 | 12 | 9 | 7 |
| Övriga externa kostnader | 173 | 226 | 222 | 239 | 243 | 217 | 193 | 167 |
| Övriga rörelseposter, netto | −747 | −1 830 | −1 492 | −432 | −758 | −250 | −112 | −51 |
| Rörelseresultat | 55 | 182 | 259 | 72 | 91 | −104 | 41 | 71 |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 55 | 182 | 259 | 72 | 90 | −105 | 41 | 71 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 6 | −56 | 0 | 0 | 19 | 0 | −19 |
| Skatt | 12 | 40 | 43 | 17 | 3 | 0 | 10 | 13 |
| Årets resultat | 43 | 149 | 160 | 54 | 87 | −86 | 31 | 39 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 17 | 24 | 35 | 8 | 13 | 18 | 42 | 25 |
| Varulager | 0 | 0 | 16 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 175 | 283 | 291 | 152 | 217 | 132 | 40 | 107 |
| Kassa och bank | 562 | 534 | 315 | 178 | 169 | 133 | 377 | 481 |
| Omsättningstillgångar | 737 | 817 | 622 | 330 | 386 | 266 | 417 | 588 |
| Summa tillgångar | 754 | 841 | 657 | 338 | 400 | 284 | 458 | 613 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 283 | 134 | 74 | 20 | 33 | 118 | 87 | 168 |
| Eget kapital | 426 | 383 | 334 | 174 | 220 | 132 | 218 | 307 |
| Justerat eget kapital | 466 | 423 | 378 | 174 | 220 | 132 | 233 | 322 |
| Obeskattade reserver | 50 | 50 | 56 | 0 | 0 | 0 | 19 | 19 |
| Kortfristiga skulder | 278 | 408 | 267 | 164 | 180 | 152 | 221 | 287 |
| Summa eget kapital och skulder | 754 | 841 | 657 | 338 | 400 | 284 | 458 | 613 |
| Ställda säkerheter | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
Verksamhet
Mätt mot de 16 658 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Ehrencronas Bygg AB i den övre halvan sett till omsättning, med 1,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 3,4 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 56,5 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 43 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Karlstad.
Bolaget ska bedriva snickeriarbeten, ny- och ombyggnation samt reparation av hus och fastigheter samt köp och försäljning av fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Johan Ehrencrona (f. 1984) Styrelseledamot
- Roland Nilsson (f. 1954) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-07-15 |
|---|---|
| Adress | Vitteby 86, 686 91, Sunne Besök: Vitteby 86, Sunne |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |