Ranking · bokslutsåret 2026
Så rankar Eggens Bulktransporter AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Eggens Bulktransporter AB minskade omsättningen med 15 procent senaste året. Medianen bland branschens 2 893 jämförbara bolag är 1 procent.
Rörelsemarginalen är 13,2 procent, mot branschmedianens 5,5 procent.
Soliditeten ligger på 51,9 procent — branschens median är 38,2 procent.
Bolaget har 14 anställda; medianbolaget i branschen har 8.
Branschen: Vägtransport, godstrafik
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 491 | 2 606 | 81 % | |
| Värdeförändring | +32,0 % | 1 135 | 2 599 | 56 % |
| Tillväxt i omsättning | −15,2 % | 2 522 | 2 893 | 13 % |
| Rörelsemarginal | 13,2 % | 471 | 2 893 | 84 % |
| Avkastning på eget kapital | 15,7 % | 890 | 2 893 | 69 % |
| Soliditet | 51,9 % | 835 | 2 891 | 71 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 843 tkr | 1 454 | 2 893 | 50 % |
| Rörelseresultat per anställd | 243 tkr | 617 | 2 893 | 79 % |
| Nettoomsättning | 25 805 tkr | 937 | 2 893 | 68 % |
| Rörelseresultat | 3 408 tkr | 452 | 2 893 | 84 % |
| Antal anställda | 14 | 886 | 2 893 | 69 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 3 445 | 13 483 | 74 % | |
| Värdeförändring | +32,0 % | 3 732 | 13 293 | 72 % |
| Tillväxt i omsättning | −15,2 % | 13 023 | 15 012 | 13 % |
| Rörelsemarginal | 13,2 % | 3 095 | 14 997 | 79 % |
| Avkastning på eget kapital | 15,7 % | 7 021 | 15 017 | 53 % |
| Soliditet | 51,9 % | 6 263 | 14 974 | 58 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 843 tkr | 7 914 | 15 017 | 47 % |
| Rörelseresultat per anställd | 243 tkr | 4 318 | 15 017 | 71 % |
| Nettoomsättning | 25 805 tkr | 5 598 | 15 017 | 63 % |
| Rörelseresultat | 3 408 tkr | 3 311 | 15 017 | 78 % |
| Antal anställda | 14 | 4 380 | 15 017 | 71 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 19 048 | 78 286 | 76 % | |
| Värdeförändring | +32,0 % | 22 285 | 77 169 | 71 % |
| Tillväxt i omsättning | −15,2 % | 76 146 | 87 562 | 13 % |
| Rörelsemarginal | 13,2 % | 18 410 | 87 475 | 79 % |
| Avkastning på eget kapital | 15,7 % | 40 773 | 87 581 | 53 % |
| Soliditet | 51,9 % | 36 073 | 87 381 | 59 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 843 tkr | 45 381 | 87 582 | 48 % |
| Rörelseresultat per anställd | 243 tkr | 24 586 | 87 582 | 72 % |
| Nettoomsättning | 25 805 tkr | 31 922 | 87 582 | 64 % |
| Rörelseresultat | 3 408 tkr | 18 910 | 87 582 | 78 % |
| Antal anställda | 14 | 25 611 | 87 582 | 71 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .