Aktiebolag Stockholm
Eeros Stenmontering och Redovisning AB
64 sökningar
Omsättning 2025
1,1 mkr
+68,6 %Rörelsemarginal
30,0 %
+16,5 p.e.Soliditet
53,9 %
−44,8 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 111 | 659 | 809 | 774 | 586 | 861 | 184 |
| Rörelseresultat | 333 | 89 | 50 | 151 | 21 | 177 | −82 |
| Årets resultat | 267 | 74 | 40 | 119 | 16 | 138 | −82 |
| Eget kapital | 549 | 382 | 308 | 368 | 249 | 334 | 195 |
| Balansomslutning | 1 018 | 387 | 468 | 423 | 288 | 367 | 213 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 111 | 659 | 809 | 774 | 586 | 861 | 184 |
| Personalkostnader | 299 | 410 | 516 | 485 | 471 | 556 | 212 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 5 | 12 | 12 | 12 | 12 |
| Övriga externa kostnader | 94 | 132 | 101 | 78 | 92 | 87 | 46 |
| Övriga rörelseposter, netto | −385 | −28 | −137 | −48 | 10 | −29 | 4 |
| Rörelseresultat | 333 | 89 | 50 | 151 | 21 | 177 | −82 |
| Ränteintäkter | 5 | 4 | 0 | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 338 | 94 | 51 | 151 | 21 | 177 | −82 |
| Skatt | 71 | 20 | 11 | 32 | 5 | 39 | 0 |
| Årets resultat | 267 | 74 | 40 | 119 | 16 | 138 | −82 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 5 | 17 | 28 | 40 |
| Kortfristiga fordringar | 494 | 86 | 149 | 92 | 30 | 139 | 123 |
| Kassa och bank | 524 | 301 | 319 | 326 | 242 | 199 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 1 018 | 387 | 468 | 418 | 272 | 339 | 173 |
| Summa tillgångar | 1 018 | 387 | 468 | 423 | 288 | 367 | 213 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 232 | 258 | 218 | 199 | 183 | 146 | 227 |
| Eget kapital | 549 | 382 | 308 | 368 | 249 | 334 | 195 |
| Justerat eget kapital | 549 | 382 | 308 | 368 | 249 | 334 | 195 |
| Kortfristiga skulder | 469 | 5 | 160 | 55 | 39 | 33 | 18 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 018 | 387 | 468 | 423 | 288 | 367 | 213 |
Verksamhet
Mätt mot de 16 663 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Eeros Stenmontering och Redovisning AB strax under mitten sett till omsättning, med 1,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 30,0 procent, och soliditeten var hög — 53,9 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 69 procent. Sätet finns i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska utföra stenmontering, renovering av våtutrymmen, fastighetsservice och därmed förenlig verksamhet. Samt redovisning.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Eero Vakoniemi (f. 1960) Styrelseledamot
- Mervi Vakoniemi (f. 1973) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-03-18 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) |
| Adress | Sankt Albans väg 14, 145 64, Norsborg Besök: Sankt Albans Väg 14, Norsborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |