Aktiebolag Ovanåker
Edsbylack AB
94 sökningar
Omsättning 2025
11,2 mkr
−11,3 %Rörelsemarginal
2,6 %
+4,6 p.e.Soliditet
53,4 %
+1,6 p.e.Anställda
7
−12,5 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 11 177 | 12 603 | 11 863 | 10 126 | 10 604 |
| Rörelseresultat | 289 | −256 | −112 | 396 | 313 |
| Årets resultat | 167 | 2 | 52 | 137 | 230 |
| Eget kapital | 2 539 | 2 371 | 2 369 | 2 317 | 2 180 |
| Balansomslutning | 5 686 | 5 450 | 6 183 | 6 113 | 5 787 |
| Anställda | 7 | 8 | 8 | 8 | 8 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 177 | 12 603 | 11 863 | 10 126 | 10 604 |
| Personalkostnader | 3 755 | 4 011 | 3 918 | 3 527 | 3 693 |
| Av- och nedskrivningar | 155 | 214 | 362 | 260 | 270 |
| Övriga externa kostnader | 2 009 | 2 294 | 2 260 | 1 849 | 1 737 |
| Övriga rörelseposter, netto | −4 969 | −6 340 | −5 435 | −4 094 | −4 591 |
| Rörelseresultat | 289 | −256 | −112 | 396 | 313 |
| Ränteintäkter | 1 | 2 | 2 | — | — |
| Räntekostnader | 14 | 35 | 56 | 24 | 12 |
| Resultat efter finansiella poster | 277 | −289 | −167 | 373 | 301 |
| Bokslutsdispositioner | −57 | 302 | 244 | −207 | −9 |
| Skatt | 52 | 10 | 25 | 29 | 62 |
| Årets resultat | 167 | 2 | 52 | 137 | 230 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 981 | 1 818 | 2 292 | 2 645 | 1 920 |
| Varulager | 283 | 188 | 215 | 210 | 160 |
| Kortfristiga fordringar | 1 647 | 1 614 | 1 718 | 1 154 | 1 159 |
| Kassa och bank | 1 775 | 1 830 | 1 958 | 2 104 | 2 548 |
| Omsättningstillgångar | 3 705 | 3 632 | 3 891 | 3 467 | 3 866 |
| Summa tillgångar | 5 686 | 5 450 | 6 183 | 6 113 | 5 787 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 2 252 | 2 249 | 2 197 | 2 060 | 1 830 |
| Eget kapital | 2 539 | 2 371 | 2 369 | 2 317 | 2 180 |
| Justerat eget kapital | 3 037 | 2 824 | 3 061 | 3 202 | 2 902 |
| Obeskattade reserver | 627 | 570 | 872 | 1 115 | 909 |
| Långfristiga skulder | 386 | 440 | 963 | 1 237 | 597 |
| Kortfristiga skulder | 2 134 | 2 069 | 1 979 | 1 444 | 2 101 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 686 | 5 450 | 6 183 | 6 113 | 5 787 |
| Ställda säkerheter | 1 781 | 1 845 | 2 272 | 2 598 | 1 802 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Edsbylack AB 11,2 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2,9 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 2,6 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 53,4 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 11 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 7 personer, med säte i Ovanåker.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva billackering och plåtreparationer ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Urban Dan-Olov Johansson (f. 1971) Styrelseledamot
- Charlotte Johansson (f. 1977) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Mikael Vallberg (f. 1959) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2002-04-30 |
|---|---|
| Bransch | Plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar (SNI 95312) |
| Adress | Magasinsgatan 7, 828 30, Edsbyn Besök: Magasinsgatan 7, Edsbyn |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |