Aktiebolag Västerås
Edéns-Mowitz AB
135 sökningar
Omsättning 2025
13,1 mkr
−3,6 %Rörelsemarginal
1,1 %
−2,4 p.e.Soliditet
63,3 %
−0,7 p.e.Anställda
14
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 13 135 | 13 621 | 14 414 | 13 335 | 12 109 |
| Rörelseresultat | 142 | 468 | 2 400 | 1 360 | 1 027 |
| Årets resultat | 394 | 394 | 1 533 | 919 | 811 |
| Eget kapital | 2 723 | 2 679 | 2 885 | 1 853 | 1 383 |
| Balansomslutning | 5 292 | 5 602 | 6 046 | 4 195 | 3 720 |
| Anställda | 14 | 14 | 16 | 18 | 17 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 13 135 | 13 621 | 14 414 | 13 335 | 12 109 |
| Personalkostnader | 7 634 | 7 235 | 7 877 | 6 629 | 6 421 |
| Av- och nedskrivningar | 68 | 87 | 43 | 50 | 24 |
| Övriga externa kostnader | 3 539 | 3 674 | 3 353 | 3 022 | 2 584 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 752 | −2 157 | −741 | −2 274 | −2 053 |
| Rörelseresultat | 142 | 468 | 2 400 | 1 360 | 1 027 |
| Ränteintäkter | 28 | 39 | 8 | — | — |
| Räntekostnader | 7 | 1 | 3 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 162 | 506 | 2 405 | 1 360 | 1 026 |
| Bokslutsdispositioner | 352 | 0 | −468 | −200 | 8 |
| Skatt | 121 | 112 | 404 | 241 | 223 |
| Årets resultat | 394 | 394 | 1 533 | 919 | 811 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 753 | 761 | 48 | 161 | 57 |
| Varulager | 107 | 45 | 13 | 14 | 27 |
| Kortfristiga fordringar | 2 068 | 2 094 | 2 149 | 1 508 | 1 828 |
| Kassa och bank | 2 364 | 2 702 | 3 836 | 2 512 | 1 809 |
| Omsättningstillgångar | 4 539 | 4 841 | 5 998 | 4 034 | 3 664 |
| Summa tillgångar | 5 292 | 5 602 | 6 046 | 4 195 | 3 720 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 2 229 | 2 185 | 1 252 | 834 | 472 |
| Eget kapital | 2 723 | 2 679 | 2 885 | 1 853 | 1 383 |
| Justerat eget kapital | 3 350 | 3 586 | 3 792 | 2 388 | 1 759 |
| Obeskattade reserver | 790 | 1 142 | 1 142 | 674 | 474 |
| Kortfristiga skulder | 1 779 | 1 781 | 2 019 | 1 668 | 1 863 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 292 | 5 602 | 6 046 | 4 195 | 3 720 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Edéns-Mowitz AB 13,1 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 500 tusen kronor. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 1,1 procent, och soliditeten var hög — 63,3 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 4 procent. Bolaget sysselsatte 14 personer och har sitt säte i Västerås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är reklamaffischering, reklamapplicering, transporter, redovisning, entreprenad inom mark och anläggning, uthyrning av personal, målning, kakling, snickeriarbete, fastighetsskötsel, tak och fasadtvätt, hållplatsunderhåll och service och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Lena Edén-Mowitz (f. 1961) Styrelseledamot
- Calle Edén (f. 1991) Styrelsesuppleant
- Fredrik Edén (f. 1982) Styrelsesuppleant
- Rebecca Edén-Mowitz (f. 1990) Styrelsesuppleant
- Ulf Mowitz (f. 1962) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Bodil Gistrand (f. 1966) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1997-06-16 |
|---|---|
| Bransch | Övrig reklamverksamhet (SNI 73119) |
| Adress | Medelpadsvägen 43, 722 44, Västerås Besök: Medelpadsvägen 43, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 021-309911 |