Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar ECIT Hubs AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
ECIT Hubs AB ökade omsättningen med 18 procent senaste året. Medianen bland branschens 1 754 jämförbara bolag är 5 procent.
Rörelsemarginalen är −0,8 procent, mot branschmedianens 5,9 procent.
Soliditeten ligger på 15,9 procent — branschens median är 46,6 procent.
Bolaget har 25 anställda; medianbolaget i branschen har 11.
Branschen: Dataprogrammering
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +17,5 % | 486 | 1 753 | 72 % |
| Rörelsemarginal | −0,8 % | 1 318 | 1 753 | 25 % |
| Avkastning på eget kapital | 3,7 % | 1 113 | 1 754 | 37 % |
| Soliditet | 15,9 % | 1 536 | 1 751 | 12 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 126 tkr | 584 | 1 754 | 67 % |
| Rörelseresultat per anställd | −18 tkr | 1 324 | 1 754 | 25 % |
| Nettoomsättning | 53 156 tkr | 419 | 1 754 | 76 % |
| Rörelseresultat | −439 tkr | 1 362 | 1 754 | 22 % |
| Antal anställda | 25 | 408 | 1 754 | 77 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +17,5 % | 3 030 | 15 012 | 80 % |
| Rörelsemarginal | −0,8 % | 12 414 | 14 997 | 17 % |
| Avkastning på eget kapital | 3,7 % | 10 501 | 15 017 | 30 % |
| Soliditet | 15,9 % | 13 327 | 14 974 | 11 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 126 tkr | 6 598 | 15 017 | 56 % |
| Rörelseresultat per anställd | −18 tkr | 12 491 | 15 017 | 17 % |
| Nettoomsättning | 53 156 tkr | 3 347 | 15 017 | 78 % |
| Rörelseresultat | −439 tkr | 13 145 | 15 017 | 12 % |
| Antal anställda | 25 | 2 482 | 15 017 | 83 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +17,5 % | 17 981 | 87 562 | 79 % |
| Rörelsemarginal | −0,8 % | 72 366 | 87 475 | 17 % |
| Avkastning på eget kapital | 3,7 % | 60 825 | 87 581 | 31 % |
| Soliditet | 15,9 % | 77 852 | 87 381 | 11 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 126 tkr | 37 510 | 87 582 | 57 % |
| Rörelseresultat per anställd | −18 tkr | 72 952 | 87 582 | 17 % |
| Nettoomsättning | 53 156 tkr | 18 657 | 87 582 | 79 % |
| Rörelseresultat | −439 tkr | 76 876 | 87 582 | 12 % |
| Antal anställda | 25 | 14 486 | 87 582 | 83 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .