Aktiebolag Mölndal
EBDM AB
168 sökningar
Omsättning 2025
2,9 mkr
−57,6 %Rörelsemarginal
1,6 %
+6,0 p.e.Soliditet
60,8 %
−17,3 p.e.Anställda
0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 890 | 6 818 | 12 697 | 15 029 | 8 107 | 3 934 | 8 636 | 6 792 |
| Rörelseresultat | 46 | −298 | 195 | 502 | 498 | 304 | 97 | 1 063 |
| Årets resultat | 20 | −169 | 82 | 330 | 329 | 132 | 18 | 590 |
| Eget kapital | 1 189 | 1 470 | 1 739 | 1 957 | 1 627 | 1 298 | 1 166 | 1 147 |
| Balansomslutning | 1 957 | 1 884 | 3 784 | 5 771 | 5 311 | 2 805 | 2 948 | 2 806 |
| Anställda | 0 | 7 | 13 | 16 | 10 | 5 | 12 | 8 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 890 | 6 818 | 12 697 | 15 029 | 8 107 | 3 934 | 8 636 | 6 792 |
| Personalkostnader | 832 | 3 321 | 6 419 | 7 946 | 4 757 | 2 386 | 5 606 | 3 436 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 145 | 416 | 687 | 617 | 208 | 316 | 328 |
| Övriga externa kostnader | 408 | 372 | 357 | 525 | 153 | 152 | 143 | 192 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 604 | −3 278 | −5 310 | −5 369 | −2 082 | −884 | −2 474 | −1 773 |
| Rörelseresultat | 46 | −298 | 195 | 502 | 498 | 304 | 97 | 1 063 |
| Ränteintäkter | 2 | 5 | 10 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 7 | 29 | 84 | 81 | 33 | 16 | 30 | 33 |
| Resultat efter finansiella poster | 25 | −322 | −222 | 421 | 464 | 288 | 67 | 1 030 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 153 | 426 | 0 | −47 | −117 | −40 | −265 |
| Skatt | 6 | 0 | 122 | 92 | 88 | 39 | 9 | 175 |
| Årets resultat | 20 | −169 | 82 | 330 | 329 | 132 | 18 | 590 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 885 | 620 | 1 749 | 3 153 | 2 792 | 1 755 | 2 006 | 1 737 |
| Varulager | 104 | 84 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 867 | 459 | 1 161 | 1 779 | 1 156 | 163 | 710 | 724 |
| Kassa och bank | 101 | 721 | 874 | 839 | 1 363 | 887 | 232 | 346 |
| Omsättningstillgångar | 1 072 | 1 264 | 2 035 | 2 617 | 2 519 | 1 050 | 942 | 1 070 |
| Summa tillgångar | 1 957 | 1 884 | 3 784 | 5 771 | 5 311 | 2 805 | 2 948 | 2 806 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 069 | 1 539 | 1 557 | 1 527 | 1 198 | 1 066 | 1 048 | 457 |
| Eget kapital | 1 189 | 1 470 | 1 739 | 1 957 | 1 627 | 1 298 | 1 166 | 1 147 |
| Justerat eget kapital | 1 189 | 1 470 | 1 860 | 2 417 | 2 087 | 1 720 | 1 496 | 1 445 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 153 | 579 | 579 | 532 | 415 | 375 |
| Långfristiga skulder | 565 | 82 | 731 | 1 662 | 1 872 | 694 | 549 | 888 |
| Kortfristiga skulder | 203 | 332 | 1 161 | 1 573 | 1 233 | 281 | 818 | 396 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 957 | 1 884 | 3 784 | 5 771 | 5 311 | 2 805 | 2 948 | 2 806 |
| Ställda säkerheter | 675 | 447 | 1 122 | 1 602 | 1 589 | 600 | 837 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 9 488 granskade bolag ligger EBDM AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 2,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 1,6 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 60,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 58 procent. Bolaget hör hemma i Mölndal.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska driva tunga fordon, maskiner inom bygg. Aktiebolaget ska utföra all arbete inom bygg samt vara en byggentreprenad.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Hayrettin Savuran (f. 1982) Styrelseledamot
- Ayse Savuran (f. 1966) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-02-10 |
|---|---|
| Bransch | Mark- och grundarbeten (SNI 43120) |
| Adress | södra kyrkvägen 12a, 428 30, Kållered Besök: Södra Kyrkvägen 12 A, Kållered |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |