Aktiebolag Stockholm 123 sökningar
e3control AB
Tillverkning av eldistributions- och elkontrollapparater
98,1 mkr
+7,9 %13,1 %
+3,4 p.e.49,3 %
+0,6 p.e.39
−2,5 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 98 077 | 90 857 | 92 946 | 75 024 | 47 870 | 28 144 | 29 909 | 23 811 |
| Rörelseresultat | 12 857 | 8 788 | 8 873 | 9 795 | 2 592 | −276 | 3 836 | 2 396 |
| Årets resultat | 10 008 | 6 805 | 6 912 | 7 882 | 2 218 | −153 | 3 192 | 1 805 |
| Eget kapital | 19 949 | 18 940 | 16 135 | 13 223 | 6 341 | 4 124 | 4 277 | 2 884 |
| Balansomslutning | 40 438 | 38 871 | 33 727 | 30 577 | 19 666 | 12 274 | 10 421 | 9 675 |
| Anställda | 39 | 40 | 41 | 35 | 30 | 21 | 25 | 16 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 98 077 | 90 857 | 92 946 | 75 024 | 47 870 | 28 144 | 29 909 | 23 811 |
| Personalkostnader | 26 755 | 25 557 | 25 113 | 19 490 | 17 300 | 12 070 | 11 244 | 9 500 |
| Av- och nedskrivningar | 293 | 254 | 309 | 347 | 291 | 219 | 185 | 131 |
| Övriga externa kostnader | 13 050 | 12 080 | 12 404 | 10 202 | 7 940 | 7 001 | 5 838 | 4 799 |
| Övriga rörelseposter, netto | −45 122 | −44 178 | −46 247 | −35 190 | −19 747 | −9 130 | −8 806 | −6 985 |
| Rörelseresultat | 12 857 | 8 788 | 8 873 | 9 795 | 2 592 | −276 | 3 836 | 2 396 |
| Ränteintäkter | 32 | 90 | 64 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 26 | 35 | 15 | 22 | 13 | 7 | 14 | 31 |
| Resultat efter finansiella poster | 12 863 | 8 843 | 8 922 | 9 777 | 2 581 | −282 | 3 823 | 2 365 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 294 | 460 | 403 | 308 | 51 |
| Koncernbidrag | −133 | −143 | −150 | −80 | −199 | −266 | 0 | 0 |
| Skatt | 2 721 | 1 896 | 1 859 | 2 109 | 624 | 7 | 939 | 611 |
| Årets resultat | 10 008 | 6 805 | 6 912 | 7 882 | 2 218 | −153 | 3 192 | 1 805 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 614 | 546 | 501 | 530 | 742 | 572 | 492 | 529 |
| Varulager | 8 144 | 8 748 | 8 921 | 7 933 | 6 720 | 2 985 | 1 616 | 1 525 |
| Kortfristiga fordringar | 13 853 | 17 750 | 12 846 | 11 841 | 9 688 | 5 692 | 3 970 | 3 763 |
| Kassa och bank | 15 827 | 11 827 | 11 459 | 10 273 | 2 516 | 3 024 | 4 342 | 3 858 |
| Omsättningstillgångar | 37 824 | 38 325 | 33 226 | 30 048 | 18 924 | 11 701 | 9 928 | 9 146 |
| Summa tillgångar | 40 438 | 38 871 | 33 727 | 30 577 | 19 666 | 12 274 | 10 421 | 9 675 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 9 891 | 12 085 | 9 173 | 5 291 | 4 073 | 4 227 | 1 035 | 1 029 |
| Eget kapital | 19 949 | 18 940 | 16 135 | 13 223 | 6 341 | 4 124 | 4 277 | 2 884 |
| Justerat eget kapital | 19 949 | 18 940 | 16 135 | 13 223 | 6 574 | 4 723 | 5 196 | 4 048 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 294 | 754 | 1 157 | 1 466 |
| Kortfristiga skulder | 20 489 | 19 931 | 17 592 | 17 354 | 13 031 | 7 396 | 4 987 | 5 325 |
| Summa eget kapital och skulder | 40 438 | 38 871 | 33 727 | 30 577 | 19 666 | 12 274 | 10 421 | 9 675 |
| Ställda säkerheter | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 166 bolag som granskas inom samma bransch hamnar e3control AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 98,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2026. Rörelsemarginalen landade på 13,1 procent — en god nivå — medan soliditeten på 49,3 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 8 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 39 personer, med säte i Stockholm.
Bolaget ska bedriva montage av styr'/reglerskåp och bedriva montage av elutrustning för fastightesautomation och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Joakim Bengtsson (f. 1978) Verkställande direktör
- Joakim Bengtsson (f. 1978) Ordförande, Styrelseledamot
- Eric Liljendahl (f. 1979) Styrelseledamot
- Anna Montes Reyes (f. 1983) Styrelsesuppleant
- Christer Johansson (f. 1970) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Elteam J-O Bengtsson AB (556368-4678) |
|---|---|
| Koncernmoder | Elteam J-O Bengtsson AB (556368-4678) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-02-08 |
|---|---|
| Adress | Västbergavägen 26, 126 30, Hägersten Besök: Västbergavägen 26 7tr, Hägersten |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |