Ranking · bokslutsåret 2026
Så rankar E-Sharp AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
E-Sharp AB minskade omsättningen med 3 procent senaste året. Medianen bland branschens 135 jämförbara bolag är 5 procent.
Rörelsemarginalen är 6,6 procent, mot branschmedianens 11,4 procent.
Soliditeten ligger på 42,0 procent — branschens median är 62,2 procent.
Bolaget har 10 anställda; medianbolaget i branschen har 14.
Branschen: Tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 110 | 117 | 6 % | |
| Värdeförändring | +121,0 % | 5 | 115 | 96 % |
| Tillväxt i omsättning | −2,7 % | 89 | 135 | 34 % |
| Rörelsemarginal | 6,6 % | 86 | 134 | 36 % |
| Avkastning på eget kapital | 33,4 % | 25 | 135 | 81 % |
| Soliditet | 42,0 % | 103 | 135 | 24 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 568 tkr | 120 | 135 | 11 % |
| Rörelseresultat per anställd | 103 tkr | 93 | 135 | 31 % |
| Nettoomsättning | 15 683 tkr | 104 | 135 | 23 % |
| Rörelseresultat | 1 031 tkr | 88 | 135 | 35 % |
| Antal anställda | 10 | 79 | 135 | 41 % |
Skåne län
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 5 678 | 9 259 | 39 % | |
| Värdeförändring | +121,0 % | 620 | 9 142 | 93 % |
| Tillväxt i omsättning | −2,7 % | 7 199 | 10 556 | 32 % |
| Rörelsemarginal | 6,6 % | 4 370 | 10 543 | 59 % |
| Avkastning på eget kapital | 33,4 % | 2 510 | 10 557 | 76 % |
| Soliditet | 42,0 % | 5 852 | 10 531 | 44 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 568 tkr | 6 596 | 10 557 | 38 % |
| Rörelseresultat per anställd | 103 tkr | 5 166 | 10 557 | 51 % |
| Nettoomsättning | 15 683 tkr | 5 386 | 10 557 | 49 % |
| Rörelseresultat | 1 031 tkr | 4 745 | 10 557 | 55 % |
| Antal anställda | 10 | 4 064 | 10 557 | 62 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 48 792 | 78 068 | 38 % | |
| Värdeförändring | +121,0 % | 5 452 | 76 955 | 93 % |
| Tillväxt i omsättning | −2,7 % | 58 607 | 87 561 | 33 % |
| Rörelsemarginal | 6,6 % | 37 745 | 87 479 | 57 % |
| Avkastning på eget kapital | 33,4 % | 21 255 | 87 581 | 76 % |
| Soliditet | 42,0 % | 48 736 | 87 385 | 44 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 568 tkr | 54 886 | 87 582 | 37 % |
| Rörelseresultat per anställd | 103 tkr | 43 915 | 87 582 | 50 % |
| Nettoomsättning | 15 683 tkr | 44 590 | 87 582 | 49 % |
| Rörelseresultat | 1 031 tkr | 39 941 | 87 582 | 54 % |
| Antal anställda | 10 | 34 147 | 87 582 | 61 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .