Aktiebolag Trelleborg
E.N Bygg i Anderslöv AB
57 sökningar
3,6 mkr
−36,6 %11,5 %
−14,2 p.e.63,8 %
+8,5 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 577 | 5 645 | 2 632 | 2 194 | 1 347 | 1 875 | 1 828 | 514 |
| Rörelseresultat | 412 | 1 454 | 508 | 446 | −65 | 309 | 280 | 217 |
| Årets resultat | 335 | 1 189 | 417 | 372 | −58 | 237 | 201 | 165 |
| Eget kapital | 2 407 | 2 072 | 883 | 467 | 95 | 653 | 416 | 215 |
| Balansomslutning | 3 775 | 3 748 | 2 877 | 1 710 | 1 050 | 1 050 | 776 | 427 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 577 | 5 645 | 2 632 | 2 194 | 1 347 | 1 875 | 1 828 | 514 |
| Personalkostnader | 651 | 584 | 457 | 470 | 444 | 421 | 414 | 10 |
| Av- och nedskrivningar | 4 | 20 | 29 | 29 | 29 | 25 | 9 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 360 | 505 | 381 | 198 | 248 | 257 | 245 | 123 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 150 | −3 082 | −1 257 | −1 051 | −691 | −863 | −880 | −164 |
| Rörelseresultat | 412 | 1 454 | 508 | 446 | −65 | 309 | 280 | 217 |
| Ränteintäkter | 8 | 34 | 15 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | 419 | 1 486 | 523 | 446 | −65 | 309 | 280 | 212 |
| Bokslutsdispositioner | 4 | 14 | 3 | 8 | 7 | −7 | −24 | 0 |
| Skatt | 88 | 311 | 109 | 83 | 0 | 65 | 55 | 47 |
| Årets resultat | 335 | 1 189 | 417 | 372 | −58 | 237 | 201 | 165 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 4 | 24 | 53 | 82 | 112 | 105 | 32 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 312 | 967 | 1 429 | 665 | 259 | 127 | 143 | 206 |
| Kassa och bank | 2 463 | 2 777 | 1 424 | 992 | 709 | 798 | 528 | 189 |
| Omsättningstillgångar | 3 775 | 3 744 | 2 853 | 1 657 | 968 | 939 | 671 | 395 |
| Summa tillgångar | 3 775 | 3 748 | 2 877 | 1 710 | 1 050 | 1 050 | 776 | 427 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 022 | 833 | 416 | 45 | 103 | 366 | 165 | 0 |
| Eget kapital | 2 407 | 2 072 | 883 | 467 | 95 | 653 | 416 | 215 |
| Justerat eget kapital | 2 407 | 2 075 | 897 | 483 | 118 | 682 | 439 | 219 |
| Obeskattade reserver | 0 | 4 | 18 | 20 | 29 | 36 | 29 | 5 |
| Kortfristiga skulder | 1 368 | 1 672 | 1 976 | 1 223 | 926 | 361 | 331 | 207 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 775 | 3 748 | 2 877 | 1 710 | 1 050 | 1 050 | 776 | 427 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 16 663 granskade bolag ligger E.N Bygg i Anderslöv AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 3,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 11,5 procent, och soliditeten var hög — 63,8 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 37 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Trelleborg.
Aktiebolaget ska bedriva byggverksamhet samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Eric Nilsson (f. 1985) Styrelseledamot
- Anna Strand (f. 1986) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-06-28 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) |
| Adress | Rönngatan 22, 231 70, Anderslöv Besök: Rönngatan 22, Anderslöv |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |