Aktiebolag Norrköping
E-Akustik & Undertak i Östergötland AB
90 sökningar
Omsättning 2025
13,2 mkr
−5,8 %Rörelsemarginal
5,1 %
−4,5 p.e.Soliditet
45,6 %
−15,4 p.e.Anställda
7
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 13 207 | 14 014 | 10 990 | 11 449 | 7 478 | 7 431 | 6 999 |
| Rörelseresultat | 674 | 1 350 | 486 | 1 774 | 184 | 1 332 | 1 115 |
| Årets resultat | 531 | 1 057 | 477 | 1 562 | 141 | 1 011 | 883 |
| Eget kapital | 1 945 | 2 514 | 2 557 | 2 297 | 954 | 1 743 | 1 293 |
| Balansomslutning | 4 261 | 4 118 | 4 348 | 4 189 | 2 702 | 3 133 | 2 416 |
| Anställda | 7 | 7 | 7 | 8 | 8 | 8 | 8 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-05 | 2024-05 | 2023-05 | 2022-05 | 2021-05 | 2020-05 | 2019-05 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 13 207 | 14 014 | 10 990 | 11 449 | 7 478 | 7 431 | 6 999 |
| Personalkostnader | 4 751 | 4 034 | 4 150 | 3 801 | 3 618 | 3 501 | 3 356 |
| Av- och nedskrivningar | 49 | 61 | 62 | 90 | 87 | 85 | 49 |
| Övriga externa kostnader | 805 | 812 | 1 106 | 817 | 601 | 734 | 546 |
| Övriga rörelseposter, netto | −6 928 | −7 757 | −5 186 | −4 967 | −2 988 | −1 779 | −1 933 |
| Rörelseresultat | 674 | 1 350 | 486 | 1 774 | 184 | 1 332 | 1 115 |
| Ränteintäkter | 6 | 2 | 1 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 680 | 1 350 | 485 | 1 774 | 184 | 1 331 | 1 133 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 200 | 210 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 149 | 293 | 209 | 422 | 43 | 320 | 250 |
| Årets resultat | 531 | 1 057 | 477 | 1 562 | 141 | 1 011 | 883 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-05 | 2024-05 | 2023-05 | 2022-05 | 2021-05 | 2020-05 | 2019-05 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 108 | 88 | 104 | 166 | 125 | 212 | 168 |
| Kortfristiga fordringar | 3 209 | 2 781 | 2 325 | 2 399 | 1 935 | 1 051 | 1 017 |
| Kassa och bank | 944 | 1 249 | 1 919 | 1 624 | 642 | 1 870 | 1 231 |
| Omsättningstillgångar | 4 153 | 4 029 | 4 243 | 4 023 | 2 577 | 2 922 | 2 248 |
| Summa tillgångar | 4 261 | 4 118 | 4 348 | 4 189 | 2 702 | 3 133 | 2 416 |
| Aktiekapital | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 |
| Balanserat resultat | 1 312 | 1 355 | 1 978 | 633 | 711 | 630 | 308 |
| Eget kapital | 1 945 | 2 514 | 2 557 | 2 297 | 954 | 1 743 | 1 293 |
| Justerat eget kapital | 1 945 | 2 514 | 2 557 | 2 456 | 1 280 | 2 069 | 1 619 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 200 | 410 | 410 | 410 |
| Kortfristiga skulder | 2 316 | 1 604 | 1 791 | 1 692 | 1 338 | 980 | 713 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 261 | 4 118 | 4 348 | 4 189 | 2 702 | 3 133 | 2 416 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 10 181 granskade bolag ligger E-Akustik & Undertak i Östergötland AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 13,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 5,1 procent, och soliditeten var god — 45,6 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 6 procent. Bolaget sysselsatte 7 personer och har sitt säte i Norrköping.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall leverera och montera undertak, utföra städtjänster och lokalvård, samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mikael Elofsson (f. 1964) Styrelseledamot
- Eva Larsson (f. 1966) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Ola Jakobsson (f. 1974) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-01-17 |
|---|---|
| Bransch | Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) |
| Adress | Hammargatan 69, 603 63, Norrköping Besök: Hammargatan 69, Norrköping |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |