Aktiebolag Mjölby
Dyler Optik AB
133 sökningar
Omsättning 2025
14 mkr
−2,4 %Rörelsemarginal
13,9 %
+2,8 p.e.Soliditet
77,4 %
+5,4 p.e.Anställda
6
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 14 039 | 14 383 | 12 815 | 12 299 | 10 447 | 8 758 | 9 243 | 0 |
| Rörelseresultat | 1 956 | 1 599 | −954 | 1 984 | 2 203 | 1 487 | 1 483 | 0 |
| Årets resultat | 1 535 | 1 402 | −585 | 1 573 | 1 746 | 1 167 | 871 | 0 |
| Eget kapital | 6 758 | 5 224 | 3 822 | 4 407 | 2 833 | 3 087 | 2 420 | 2 049 |
| Balansomslutning | 8 728 | 7 253 | 6 440 | 6 321 | 4 790 | 4 965 | 4 461 | 3 736 |
| Anställda | 6 | 6 | 6 | 6 | 4 | 4 | 4 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 14 039 | 14 383 | 12 815 | 12 299 | 10 447 | 8 758 | 9 243 | 0 |
| Personalkostnader | 3 609 | 3 843 | 3 802 | 3 435 | 2 310 | 1 943 | 2 346 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 239 | 129 | 147 | 124 | 120 | 116 | 228 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 3 857 | 4 442 | 5 768 | 3 138 | 2 780 | 2 708 | 2 540 | 0 |
| Övriga rörelseposter, netto | −4 378 | −4 370 | −4 052 | −3 618 | −3 034 | −2 504 | −2 646 | — |
| Rörelseresultat | 1 956 | 1 599 | −954 | 1 984 | 2 203 | 1 487 | 1 483 | 0 |
| Ränteintäkter | 12 | 51 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 967 | 1 649 | −955 | 1 984 | 2 200 | 1 487 | 1 483 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | −31 | −22 | 370 | 0 | 0 | 0 | −370 | 0 |
| Skatt | 401 | 226 | 0 | 410 | 455 | 319 | 242 | 0 |
| Årets resultat | 1 535 | 1 402 | −585 | 1 573 | 1 746 | 1 167 | 871 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 683 | 374 | 431 | 84 | 187 | 249 | 364 | 433 |
| Varulager | 185 | 187 | 200 | 199 | 186 | 177 | 213 | 198 |
| Kortfristiga fordringar | 228 | 363 | 644 | 76 | 113 | 100 | 62 | 44 |
| Kassa och bank | 7 632 | 6 329 | 5 165 | 5 962 | 4 305 | 4 439 | 3 821 | 3 062 |
| Omsättningstillgångar | 8 045 | 6 879 | 6 010 | 6 237 | 4 604 | 4 716 | 4 097 | 3 303 |
| Summa tillgångar | 8 728 | 7 253 | 6 440 | 6 321 | 4 790 | 4 965 | 4 461 | 3 736 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 5 123 | 3 722 | 4 307 | 2 734 | 987 | 1 820 | 1 449 | 1 026 |
| Eget kapital | 6 758 | 5 224 | 3 822 | 4 407 | 2 833 | 3 087 | 2 420 | 2 049 |
| Justerat eget kapital | 6 800 | 5 241 | 3 822 | 4 701 | 3 127 | 3 381 | 2 714 | 2 049 |
| Obeskattade reserver | 53 | 22 | 0 | 370 | 370 | 370 | 370 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 917 | 2 007 | 2 618 | 1 544 | 1 587 | 1 508 | 1 671 | 1 687 |
| Summa eget kapital och skulder | 8 728 | 7 253 | 6 440 | 6 321 | 4 790 | 4 965 | 4 461 | 3 736 |
Verksamhet
Mätt mot de 682 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Dyler Optik AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 14 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 13,9 procent, och soliditeten var hög — 77,4 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 2 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 6 personer, med säte i Mjölby.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall driva försäljning av glasögon och kontaktlinser samt utföra synundersökningar och därmed förenlig verksamhet
Styrelse & ledning
Styrelse
- Pia Gudrun Marie Blomquist Beament (f. 1971) Styrelseledamot
- David Beament (f. 1951) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Pia Haller (f. 1961) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2008-12-19 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustning (SNI 47742) |
| Adress | Box 206, 595 22, Mjölby Besök: Jerikodalsgatan 1, Mjölby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0142-15317 |