Aktiebolag Kävlinge
DuvanCo AB
26 sökningar
1,7 mkr
+3,5 %31,5 %
+4,4 p.e.90,2 %
+27,4 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 679 | 1 622 | 2 419 | 2 679 | 2 550 | 2 505 | 2 496 |
| Rörelseresultat | 529 | 439 | 1 215 | 1 474 | 1 342 | 1 390 | 1 545 |
| Årets resultat | 1 724 | 514 | 711 | 874 | 796 | 818 | 904 |
| Eget kapital | 4 221 | 2 847 | 2 683 | 2 342 | 1 818 | 1 522 | 954 |
| Balansomslutning | 4 681 | 4 537 | 4 496 | 4 024 | 3 152 | 2 860 | 1 876 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 679 | 1 622 | 2 419 | 2 679 | 2 550 | 2 505 | 2 496 |
| Personalkostnader | 1 019 | 1 062 | 1 006 | 1 028 | 1 031 | 928 | 775 |
| Övriga externa kostnader | 129 | 137 | 198 | 177 | 177 | 188 | 159 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 16 | — | — | — | — | −17 |
| Rörelseresultat | 529 | 439 | 1 215 | 1 474 | 1 342 | 1 390 | 1 545 |
| Ränteintäkter | 44 | 80 | 2 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 573 | 519 | 1 216 | 1 474 | 1 342 | 1 390 | 1 545 |
| Bokslutsdispositioner | 1 610 | 144 | −312 | −371 | −337 | −348 | −386 |
| Skatt | 459 | 150 | 193 | 229 | 208 | 224 | 255 |
| Årets resultat | 1 724 | 514 | 711 | 874 | 796 | 818 | 904 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 520 | 588 | 645 | 871 | 751 | 800 | 505 |
| Kassa och bank | 4 161 | 3 949 | 3 851 | 3 153 | 2 401 | 2 060 | 1 370 |
| Omsättningstillgångar | 4 682 | 4 537 | 4 496 | 4 024 | 3 152 | 2 860 | 1 876 |
| Summa tillgångar | 4 681 | 4 537 | 4 496 | 4 024 | 3 152 | 2 860 | 1 876 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 447 | 2 283 | 1 922 | 1 418 | 972 | 654 | 0 |
| Eget kapital | 4 221 | 2 847 | 2 683 | 2 342 | 1 818 | 1 522 | 954 |
| Justerat eget kapital | 4 221 | 4 125 | 4 076 | 3 487 | 2 669 | 2 106 | 1 261 |
| Obeskattade reserver | 0 | 1 610 | 1 754 | 1 442 | 1 072 | 735 | 387 |
| Kortfristiga skulder | 460 | 80 | 59 | 240 | 262 | 603 | 535 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 681 | 4 537 | 4 496 | 4 024 | 3 152 | 2 860 | 1 876 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 087 granskade bolag ligger DuvanCo AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 1,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 31,5 procent, och soliditeten var hög — 90,2 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 4 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Kävlinge.
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom energibranschen, anläggning, process och infrastruktur. Äga och förvalta fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Olof Duveklint (f. 1981) Styrelseledamot
- Isabelle Duveklint (f. 1987) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-09-25 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik (SNI 71124) |
| Adress | Slottsvägen 11, 246 57, Barsebäck Besök: Slottsvägen 11, Barsebäck |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |