Aktiebolag Stockholm
DSA mark & anläggning AB
234 sökningar
Omsättning 2025
603 tkr
−50,5 %Rörelsemarginal
0,8 %
−29,8 p.e.Soliditet
40,7 %
−28,0 p.e.Anställda
1
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 603 | 1 217 | 1 897 | 1 098 | 1 365 | 979 | 1 445 | 4 331 |
| Rörelseresultat | 5 | 373 | 11 | −52 | 75 | −206 | 246 | 313 |
| Årets resultat | 0 | 368 | 1 | −57 | 42 | −251 | 166 | 296 |
| Eget kapital | 70 | 483 | 115 | 114 | 171 | 278 | 529 | 363 |
| Balansomslutning | 172 | 703 | 421 | 388 | 724 | 1 423 | 1 201 | 1 345 |
| Anställda | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 603 | 1 217 | 1 897 | 1 098 | 1 365 | 979 | 1 445 | 4 331 |
| Personalkostnader | 398 | 268 | 36 | 22 | 43 | 31 | 16 | 1 153 |
| Av- och nedskrivningar | 14 | 17 | 0 | 41 | 39 | 89 | 161 | 158 |
| Övriga externa kostnader | 121 | 161 | 142 | 272 | 360 | 438 | 564 | 1 078 |
| Övriga rörelseposter, netto | −65 | −398 | −1 708 | −815 | −848 | −627 | −458 | −1 629 |
| Rörelseresultat | 5 | 373 | 11 | −52 | 75 | −206 | 246 | 313 |
| Räntekostnader | 3 | 3 | 5 | 6 | 33 | 45 | 79 | 17 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 | 370 | 6 | −57 | 42 | −251 | 166 | 296 |
| Skatt | 1 | 2 | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 0 | 368 | 1 | −57 | 42 | −251 | 166 | 296 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 27 | 41 | 59 | 76 | 30 | 69 | 275 | 436 |
| Varulager | 0 | 0 | 234 | 236 | 260 | 305 | 255 | 270 |
| Kortfristiga fordringar | 144 | 662 | 119 | 39 | 403 | 1 003 | 670 | 622 |
| Kassa och bank | 1 | 0 | 9 | 37 | 30 | 45 | 0 | 16 |
| Omsättningstillgångar | 145 | 662 | 363 | 312 | 694 | 1 354 | 926 | 909 |
| Summa tillgångar | 172 | 703 | 421 | 388 | 724 | 1 423 | 1 201 | 1 345 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 432 | 65 | 64 | 121 | 229 | 479 | 313 | 17 |
| Eget kapital | 70 | 483 | 115 | 114 | 171 | 278 | 529 | 363 |
| Justerat eget kapital | 70 | 483 | 115 | 114 | 171 | 278 | 529 | 363 |
| Långfristiga skulder | 17 | 29 | −81 | 92 | 100 | 316 | 554 | 734 |
| Kortfristiga skulder | 85 | 191 | 387 | 182 | 453 | 829 | 118 | 248 |
| Summa eget kapital och skulder | 172 | 703 | 421 | 388 | 724 | 1 423 | 1 201 | 1 345 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 412 | 562 | 562 | 562 |
Verksamhet
Mätt mot de 16 658 bolag som granskas inom samma bransch hamnar DSA mark & anläggning AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 603 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 0,8 procent, och soliditeten var god — 40,7 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 50 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva entreprenadverksamhet inom anläggning- och byggbranschen, hyra ut maskiner inom nämnda områden, bedriva service och reparationer vid anläggnings- och byggnadsarbeten samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Allan Al Dalawi (f. 1990) Styrelseledamot
- Shirwan Al Dalawi (f. 1981) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-03-13 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) |
| Adress | Box 16380, 103 27, Stockholm Besök: Box 16380, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |