Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Dryboy AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Dryboy AB ökade omsättningen med 9 procent senaste året. Medianen bland branschens 93 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är −27,0 procent, mot branschmedianens 3,7 procent.
Soliditeten ligger på 20,5 procent — branschens median är 54,6 procent.
Bolaget har 8 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Tillverkning av andra tekniska textilier och industritextilier
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 76 | 77 | 1 % | |
| Värdeförändring | −42,0 % | 77 | 77 | 0 % |
| Tillväxt i omsättning | +8,7 % | 25 | 93 | 73 % |
| Rörelsemarginal | −27,0 % | 93 | 93 | 0 % |
| Avkastning på eget kapital | −433,7 % | 93 | 93 | 0 % |
| Soliditet | 20,5 % | 87 | 93 | 6 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 199 tkr | 79 | 93 | 15 % |
| Rörelseresultat per anställd | −324 tkr | 92 | 93 | 1 % |
| Nettoomsättning | 9 592 tkr | 55 | 93 | 41 % |
| Rörelseresultat | −2 589 tkr | 89 | 93 | 4 % |
| Antal anställda | 8 | 40 | 93 | 57 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 12 718 | 13 437 | 5 % | |
| Värdeförändring | −42,0 % | 12 197 | 13 246 | 8 % |
| Tillväxt i omsättning | +8,7 % | 5 163 | 15 005 | 66 % |
| Rörelsemarginal | −27,0 % | 14 637 | 14 992 | 2 % |
| Avkastning på eget kapital | −433,7 % | 14 870 | 15 010 | 1 % |
| Soliditet | 20,5 % | 12 647 | 14 970 | 16 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 199 tkr | 12 115 | 15 010 | 19 % |
| Rörelseresultat per anställd | −324 tkr | 14 445 | 15 010 | 4 % |
| Nettoomsättning | 9 592 tkr | 10 385 | 15 010 | 31 % |
| Rörelseresultat | −2 589 tkr | 14 181 | 15 010 | 6 % |
| Antal anställda | 8 | 7 044 | 15 010 | 53 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 73 966 | 78 066 | 5 % | |
| Värdeförändring | −42,0 % | 70 729 | 76 952 | 8 % |
| Tillväxt i omsättning | +8,7 % | 30 305 | 87 565 | 65 % |
| Rörelsemarginal | −27,0 % | 85 283 | 87 484 | 3 % |
| Avkastning på eget kapital | −433,7 % | 86 709 | 87 585 | 1 % |
| Soliditet | 20,5 % | 73 683 | 87 398 | 16 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 199 tkr | 69 648 | 87 586 | 20 % |
| Rörelseresultat per anställd | −324 tkr | 84 125 | 87 586 | 4 % |
| Nettoomsättning | 9 592 tkr | 59 946 | 87 586 | 32 % |
| Rörelseresultat | −2 589 tkr | 82 760 | 87 586 | 6 % |
| Antal anställda | 8 | 41 038 | 87 586 | 53 % |