Aktiebolag Västerås
Drone Solution Västerås AB
14 sökningar
3 mkr
+355,5 %-22,5 %
+20,1 p.e.10,8 %
−7,4 p.e.2
+100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 970 | 652 | 362 |
| Rörelseresultat | −669 | −278 | 272 |
| Årets resultat | 11 | 12 | 216 |
| Eget kapital | 264 | 253 | 241 |
| Balansomslutning | 2 452 | 1 393 | 329 |
| Anställda | 2 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 970 | 652 | 362 |
| Personalkostnader | 1 583 | 456 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 98 | 44 | 19 |
| Övriga externa kostnader | 804 | 334 | 71 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 154 | −96 | — |
| Rörelseresultat | −669 | −278 | 272 |
| Ränteintäkter | 7 | 1 | 0 |
| Räntekostnader | 11 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −673 | −277 | 272 |
| Koncernbidrag | 689 | 292 | 0 |
| Skatt | 5 | 3 | 56 |
| Årets resultat | 11 | 12 | 216 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 576 | 433 | 239 |
| Kortfristiga fordringar | 1 843 | 827 | 61 |
| Kassa och bank | 33 | 133 | 29 |
| Omsättningstillgångar | 1 876 | 960 | 91 |
| Summa tillgångar | 2 452 | 1 393 | 329 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 228 | 216 | 0 |
| Eget kapital | 264 | 253 | 241 |
| Justerat eget kapital | 264 | 253 | 241 |
| Långfristiga skulder | 790 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 398 | 1 140 | 88 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 452 | 1 393 | 329 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Drone Solution Västerås AB omsatte 3 miljoner kronor räkenskapsåret 2026, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 447 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på -22,5 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 10,8 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 356 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Västerås.
Bolaget ska bedriva utveckling och försäljning av mjukvara och produkter för obemannat flyg, och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Peter Alsdal (f. 1969) Verkställande direktör
- Marko Nikolic (f. 1981) Ordförande, Styrelseledamot
- Peter Alsdal (f. 1969) Styrelseledamot
- Sara Stina Nikolic (f. 1987) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Tracon Group AB (559133-4569) |
|---|---|
| Koncernmoder | Tracon Group AB (559133-4569) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2023-06-08 |
|---|---|
| Bransch | Fotoverksamhet (SNI 74200) |
| Adress | Krangatan 1, 721 32, Västerås Besök: Krangatan 1, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |