Aktiebolag Malmö
DreamDrinks & Co AB
56 sökningar
Omsättning 2025
1,3 mkr
+5,3 %Rörelsemarginal
25,3 %
+20,6 p.e.Soliditet
32,4 %
+9,3 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 287 | 1 222 | 1 200 | 598 | 604 | 301 | 234 | 161 |
| Rörelseresultat | 326 | 58 | 57 | 28 | 33 | 14 | 10 | 6 |
| Årets resultat | 261 | 57 | 51 | 22 | 26 | 11 | 8 | 5 |
| Eget kapital | 502 | 241 | 183 | 132 | 110 | 84 | 73 | 65 |
| Balansomslutning | 1 550 | 1 042 | 774 | 527 | 394 | 260 | 200 | 314 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 287 | 1 222 | 1 200 | 598 | 604 | 301 | 234 | 161 |
| Övriga externa kostnader | 44 | 49 | 51 | 40 | 29 | 36 | 35 | 32 |
| Övriga rörelseposter, netto | −917 | −1 115 | −1 092 | −530 | −542 | −251 | −189 | −123 |
| Rörelseresultat | 326 | 58 | 57 | 28 | 33 | 14 | 10 | 6 |
| Ränteintäkter | 4 | 14 | 8 | — | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 330 | 72 | 65 | 29 | 33 | 14 | 10 | 6 |
| Skatt | 69 | 15 | 14 | 6 | 7 | 3 | 2 | 2 |
| Årets resultat | 261 | 57 | 51 | 22 | 26 | 11 | 8 | 5 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 562 | 324 | 313 | 198 | 202 | 133 | 157 | 268 |
| Kassa och bank | 988 | 718 | 461 | 329 | 192 | 127 | 43 | 46 |
| Omsättningstillgångar | 1 550 | 1 042 | 774 | 527 | 394 | 260 | 200 | 314 |
| Summa tillgångar | 1 550 | 1 042 | 774 | 527 | 394 | 260 | 200 | 314 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 191 | 134 | 82 | 60 | 34 | 23 | 15 | 10 |
| Eget kapital | 502 | 241 | 183 | 132 | 110 | 84 | 73 | 65 |
| Justerat eget kapital | 502 | 241 | 183 | 132 | 110 | 84 | 73 | 65 |
| Kortfristiga skulder | 1 048 | 801 | 591 | 395 | 284 | 176 | 127 | 249 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 550 | 1 042 | 774 | 527 | 394 | 260 | 200 | 314 |
| Ställda säkerheter | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 832 granskade bolag ligger DreamDrinks & Co AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 1,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 25,3 procent, och soliditeten var god — 32,4 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 5 procent. Bolaget hör hemma i Malmö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet ska bestå i handel med dryckesvaror samt annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Claus Hansen (f. 1964) Styrelseledamot
- Jan Sören Holm (f. 1966) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Rebecka Thörn (f. 1976) Delgivningsbar person
Koncern
| Moderbolag | HANSEN & CO A/S |
|---|---|
| Koncernmoder | HANSEN & CO A/S |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-02-03 |
|---|---|
| Bransch | Icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak (SNI 46390) |
| Adress | Baltzarsgatan 18, 211 36, Malmö Besök: Baltzarsgatan 18, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |